- 149 - staat om de typische zadeldaktoren. De kosteres van de ze kerk trad op als historische gids. Bij tijd en wijle echter verviel zij in een meer principieel gerichte bege leiding. Tot slot kreeg de waagmeester van de zeer bekende Hek- senwaag een onverwacht drukke morgen, toen hij 74 maal een certificaet van Weginghe moest afgeven ten be wijze, dat in de vereniging "Stad en Lande" van Schou- wen-Duiveland van toverkollen geen sprake is. Omstreeks half een vertrokken de volgeladen autobussen weer uit Oudewater om op tijd te kunnen zijn voor de maaltijd in een restaurant te Haarzuilens, vlak bij het bekende kasteel, waarvan de kleuren te zien waren op de huizen en boerderijen in de naaste omgeving. Na de maal tijd, die eenieder zich goed had laten smaken, ging het met spoed in de richting Zaltbommel. In de omgeving van Neerijnen en Opijnen werd nog een "ommetje" gemaakt door het typische landschap met zijn schilderachtige boerderijtjes. Tenslotte arriveerde het gezelschap in Waardenburg, waar een bezoek werd gebracht aan het kasteel "De Waardenburg", een unieke gebeurtenis, om dat "Stad en Lande" als laatste de kans kreeg dit boeiende kasteel te bezichtigen. Wie verwachtte in een keurig ge restaureerd en gemeubileerd kasteel rondgeleid te wor den, kwam bedrogen uit. Slechts een deel van het kas teel is gemeubileerd en dient de huidige bewoner, de heer A. F. van Goelst Meijer tot onderkomen. De rest van het gebouw verkeert nog bijna in de staat waarin Göring en zijn metgezellen het na plundering hebben achtergelaten. Het is uitsluitend aan de heer Van Goelst Meijer te dan ken, dat het kasteel is bewaard gebleven voor het nage slacht. Met alle middelen, die hem ten dienste staan is hij, ook nu op 86-jarige leeftijd nog, steeds bezig het kasteel, zonder de specifieke waarden daarvan aan te tasten, te herstellen. Als gastheer deed hij zijn uiterste best de deelnemers aan de excursie de geschiedenis van "de Waardenburg", dat al dateert uit de elfde eeuw, uit voerig te vertellen. Met hulp van zijn jonge vriend, de heer De Lannoij, die een deskundig gids bleek, kregen de Stad en Lande-leden een goed inzicht in de bouwkun dige verrassingen van het kasteel, dat volgens de legende nog onderdak geweest is voor doctor Faustus, die zijn ziel verkocht aan de duivel. Onderdeel van het bezoek aan "De Waardenburg" was een kijkje in de bij het kas teel behorende korenmolen, die mede voor deze gelegen heid in vol bedrijf was. Voor liefhebbers van eigenge-

Stad en lande | 1977 | | pagina 17