- 165 - ontwerp. Vast staat, dat, toen de Middelburgse stadsar chitect G. H. Grausz in 1845 de opdracht kreeg de bouw (die vanaf 1833 stil had gelegen) te voltooien, hij voor de dag moest komen met een vereenvoudiging waarbij van zo wel koepel als toren geen sprake meer was. In zekere zin evenwel behoeven we dit niet te betreuren. Het Griekse- tempel-idee dat in de overgebleven vorm ligt opgesloten komt des te sterker naar voren, met een expressieve kracht als bij geen kerk uit dezelfde periode (die zijn er trouwens niet veel) in Nederland valt waar te nemen. Zoals hiervoor gezegd ging de stijlontwikkeling spoedig hierna andere kanten op, en verliet men dit "Klassicisme". Mede hierdoor valt te verklaren dat de kerk in Zierikzee een eigen plaats heeft gekregen in de geschiedenis van de Nederlandse bouwkunst. Zij is in zekere zin een unicum in de consequentie van de vormgeving naar het model van de Grieks-Romeinse tempel, het klassicistisch idee. Tot voor kort vond zij geen genade in de ogen van "kunst kenners". De laatste tijd is het anders, juist ook vanwege het feit dat men het begrip "schoonheid" niet meer zozeer bindt aan bepaalde schoonheidsbegrippen van renaissance of gotiek, en probeert recht te laten wedervaren aan de opvatting van elke periode in de geschiedenis, mits het produkt dat op grond van die opvatting gebouwd is, voldoen de zeggingskracht heeft en voor de tijd en de omstandig heden typerend mag worden geacht. Dit laatste nu is bij de Nieuwe Kerk te Zierikzee zeker het geval. Onze conclusie mag zijn, dat het voortbestaan van dit kerk gebouw een goede zaak zal zijn voor ieder die voelt voor de kerkgeschiedenis, de bouwkunstgeschiedenis en de stadsgeschiedenis van Zierikzee. Vandaar dat tenslotte een opwekking op haar plaats is om de Stichting Oude Zeeuwse Kerken te steunen. Gironummer Amrobank Middelburg: 97721; rekening nr. 46.06.76.660. Jaarlijkse donatie minimaal f 25,--. C. A. v. S.

Stad en lande | 1978 | | pagina 13