- 167 - HERTEKEND PORTRET VAN JACOB CATS 1. De ontwikkeling van Cats' dichterschap Jacob Cats treedt pas als dichter in de openbaarheid wan neer hij ambteloos burger, echtgenoot en huisvader van 41 jaar is geworden. De helft van zijn leven ligt dan al achter hem. Daarin heeft hij zich ontwikkeld tot een be kwaam en belezen rechtsgeleerde, die zich na een voor spoedige advocatenpraktijk uit het openbare leven heeft teruggetrokken om als hereboer zijn verdere leven te slij ten. Het lijkt er op, dat Jacob zijn verdere levensloop al uitgestippeld heeft. Maar dan komt er iets heel nieuws in zijn leven: de landbezitter wordt kunstenaar. De vraag naar de persoonlijke behoefte aan dit kunstenaarschap mo gen we niet uit de weg gaan. In zijn memoires laat de dichter zich er amper over uit; toch kunnen we er wel aan wijzingen in vinden die zich laten kombineren met gege vens uit de overige dichtwerken. Het dichterschap heeft voor Cats verschillende funkties gehad. We kunnen in het leven van Cats na ongeveer 1 61 5 drie perioden afbakenen. In de eerste zoekt de jonge dich ter naar klaarheid voor levensproblemen die vooral te herleiden zijn op de erotiek en de calvinistische moraal. Deze poging tot opruiming van innerlijke konflikten loopt vast in de vierde dichtbundel, het Tooneel. De dichter geeft in zijn tweede fase een algemeen-sociale richting aan zijn kunstenaarsbestaan. Het zijn nu konkrete samen levingsverschijnselen die aan de orde komen. De dichter doordrenkt zijn leerdichten, lyriek en epiek met de maat schappelijke opvattingen van de heersende godsdienst, waar in hij zich is gaan thuisvoelen. De zelfgekozen voorlichtings taak wordt in 1637 afgesloten met de Trou-ringh. Dan breekt er een tijd van schijnbare stilstand aan. Als de dichter in 1655 opnieuw in de publiciteit komt, blijkt hij in de tussen liggende jaren teruggekeerd te zijn naar de ontspannings- funktie van het dichterschap uit de eerste periode. In de latere Zorgvlietse werken zijn de persoonlijke en de so ciale aspekten van Cats' dichtersnatuur met elkaar ver enigd. We zullen deze globale schets iets nader uitwerken. Een dieper inzicht in de eerste fase kunnen we krijgen door een terugblik op de eerste veertig jaren van Cats' leven. In de herinnering van de oude Jacob zelf heeft het Zierik-

Stad en lande | 1978 | | pagina 15