- 172 - geeft de dichter de gelegenheid te ontsnappen aan de be nauwenis van zijn problemen. Vanaf het Houwelyck werpt Cats de blik om zich heen, niet vergetend zijn eigen on derwerpen in alles te blijven zoeken en herkennen. Met advocatenhand schrijft hij een wetboek voor gehuwden. Door de aandacht naar buiten te richten kan de overge voelige Jacob tot rust komen. Cats geeft seksuele en hu welijksvoorlichting in kunstige verpakking. Daarbij richt de dichter zich hoofdzakelijk tot de vrouwen, aan wie de meeste van zijn werken opgedragen zijn. Voor de maat schappelijke volwaardigheid van de vrouw heeft in de Hol landse zeventiende eeuw niemand grotere bijdrage gele verd dan de nationale dichter Cats. Smilde wijst de invloed van onze poëet op dit terrein nauwkeurig aan: Cats biedt tegenwicht tegen de onderschatting van de vrouw in de mid deleeuwen en tegen haar overwaardering door moderne dichters. De vrouw is niet "de godin op het altaar der liefde" maar een "christelijck Huys-wijf". Voor haar richt hij een monument op in zijn Houwelyck. Maar als Johan van Beverwijk de zeventiende-eeuwse norm van res- pekt voor de vrouw overschrijdt met zijn Van de uytne- mendheyt des vrouwelicken geslachts, dan is Cats niet be reid daarvoor lofdichten te schrijven. Door zijn zinnelijke natuur aan het aardse bestaan gebon den, vond Jacob zijn lust en zijn leven in een wandeling langs alle problemen van het dagelijks leven die een be stendig huwelijk konden doen wankelen. Parallel aan zijn zorgende taak in de maatschappij heeft Cats een nuttig doel voor zijn dichtkunst gevonden: de opvoeding van het volk. Daaronder moeten we dan verstaan "de gegoede bur gerij van beiderlei kunne en van alle leeftijden", dat op gegroeid was met latijn en frans. De nuttigheidswens kleeft aan bijna alle literatuur. Bredero hield met zijn toneelspelen het publiek tal van zedenlessen voor. Hooft behandelde problemen van staatkunde in zijn drama's en zijn geschiedkundige prozawerken. Vondel verdiepte zich in godsdienstige onderwerpen met zijn bijbelse drama's en grote leerdichten. Zo hadden de reuzen op de Hollandse dichtersberg geleidelijk de taken verdeeld. Van Heeckeren heeft zich verdiept in de oorzaken van Cats' uitzonderlijke populariteit en voegt daaraan toe, in een kontrast met de hekeldichter Vondel: "Cats spaarde altijd zooveel mogelijk zijn tijdgenooten. Terwijl hij de zonde en het kwaad over-

Stad en lande | 1978 | | pagina 20