- 173 - al bestreed, liet hij de zondaars en de schuldigen onge deerd". Een andere getuigenis van Cats' publieke taak op letter kundig gebied geeft Schotel met het volksversje: Wilje ware wijsheyt leeren, Wilje deugt en kennis meêren, Klimmen daeglicks in beleit, Vader Cats geeft u bescheyt. Wat gij weten kunt uit boeken, Is bij Vader Cats te soecken. Het versje leert ons, dat het volk in de werken van Cats een encyclopedie voor het huisgezin heeft gezien. Die boeken waren bovendien een lust voor het oog, de gebruikte taal bleek voor vrijwel iedereen verstaanbaar. Des te bewonderenswaardiger is de openhartigheid waar mee Cats over zijn persoonlijke aangelegenheden spreekt. Althans, de dichter lijkt openhartig te zijn. In werkelijk heid geeft Cats niet meer prijs dan hij zelf toelaatbaar vindt. Wat hij over zichzelf onthult is niet meer dan de calvinistische visie op algemeen-menselijke emoties. De mededelingen over het verlies van zijn vrouw en de gevol gen daarvan lijken ook alleen op het eerste gezicht intiem. Cats komt hiermee aanzetten om een al heel zakelijke re den, vinden we; hij wil praatjes over zijn persoon uit de wereld helpen door ondubbelzinnig te verklaren dat zijn gehechtheid aan zijn overleden vrouw hem verhinderd aan een tweede huwelijk te denken. Hij haast zich mee te delen, dat hij nooit voor of tijdens zijn huwelijk naar andere vrou wen verlangd heeft of er andere dan eerbare omgang mee gehad heeft. In zijn autobiografie zal hij nog beweren, dat hij in zijn Leidse noch in zijn Franse tijd ooit iets heeft uitgehaald waarmee hij de omgangskode van toen zou hebben overschreden. Moeten we dus de openhartigheid van Cats met een flinke korrel zout nemen, het is ongetwijfeld de onschatbare his torische verdienste van Cats geweest, de eerste seksuele voorlichter te zijn en een huwelijkskonsultatieburo. Hij heeft baanbrekend werk verricht met zijn Houwelyck en het vervolg hierop, de Trou-ringh. Durf was er wel voor nodig, een boek te schrijven waarin de seksualiteit ernstig besproken werd. Ook toen was het moeilijk om anders over erotiek te praten dan in het vluchtportiek van grappen

Stad en lande | 1978 | | pagina 21