- 174 - en grollen of de verrukkelijke schandaalver halen, waarin anderen kunnen worden uitgelachen of bespuwd. Eenmaal aanvaardend dat de erotische drift moest worden ingebed in het huwelijksleven, kon Jacob Cats aan dat onderwerp niet voorbij. Uit behoefte aan zelfopvoeding speelt Cats de wijze lessen die hij in zijn stichtelijke en wereldse literatuur tegenkomt, naar zijn lezerspubliek door. En dat publiek voor zich winnen kon Cats uitstekend. Hij vertelt veel verhaaltjes en anekdotes, want hij houdt ervan zijn zwevende gedach ten vast te haken aan konkrete zaken. Een hoge vlucht hoe ven zijn denkbeelden ook niet te nemen. Hij heeft er geen behoefte aan. Op godsdienstig terrein gedraagt hij zich als een gehoorzame volgeling van de grote stroom. Op Zorg vliet laat hij zijn geestelijk leven nog volledig door Haagse predikanten verzorgen. Op staatkundig terrein blijkt Cats al even weinig kreatief. Hij aanvaardt het staatsbestel zoals het zich ontwikkelt zonder er zelf invloed op uit te oefenen. Cats is een uitvoerend ambtenaar, geen richting- bepalend leider. Hij keek terug en nam van voorgangers over wat gebleken was geschikt te zijn. Hij keek ook om zich heen: Cats kon verschillende standpunten aan elkaar lijmen, tegenstellingen verzoenen. Over de plooibare staatsman is het nodige geschreven. "De gemoedelijke prater", vindt Van Heeckeren, "was ge steld geweest in een ambt waarin hij Oldenbarneveld tot voorganger en De Witt tot opvolger had; hij, de rustlievende en vaak vreesachtige man, had in die hoedanigheid met mannen van ijzer en staal moeten omgaan". In de Grote Vergadering van 1651 stond Cats voor de zware opgave, de uit elkaar vallende republiek der zeven verenigde pro vincies bijeen te houden. "Hoe kwam het", vraagt Van Heeckeren zich af, "dat later de stadhouderlooze partij -zij anders zoo fel in haar woede, dat zij Cats' schoon zoon, den griffier Cornelis Musch, tot zelfmoord aandreef- toch aan Cats, den vriend des prinsen van Oranje, het buitengewoon gezantschap naar Engeland opdroeg?" Het antwoord op deze vraag moet zijn: "Aangenaamheid in den omgang en plooibaarheid in overtuiging zullen wel de voor naamste oorzaken van deze voorkeur geweest zijn, maar deze eigenschappen zouden zonder een groote mate van bruikbaarheid hem weinig gebaat hebben. Als pensionaris en als raadpensionaris was Cats een trouwe dienaar van de

Stad en lande | 1978 | | pagina 22