- 178 - jaarde dichter staan bol van de benauwde verzuchtingen en gebeden tot God. Pas op Zorgvliet wordt het vrome vernis van de vroegere werken vervangen door een verdiept godvruchtig leven. Cats maakt dan ernst met zijn vroom heid en omringt zich met predikanten. Twijfelend over zijn zieleheil, schrijft hij een stroom van gebeden, waar van er een aan zijn sterfbed wordt voorgelezen. 2. Vakmanschap In zijn eerste dichtbundel van 1618 "blijkt dat Cats bij het schrijven daarvan nog geene enkele zijner eerzuchtige droomen had vaarwel gezegd", vindt Van Heeckeren, "want hij is in dat boeksken beurtelings nederlandsch, la- tijnsch en fransch dichter, in zijn aanteekeningen blijkt hij een schrijver van veel kennis en vooral uitmuntende in regtsgeleerdheid. Hij wil het publiek klaarblijkelijk polsen: op dien weg waarin het hem het meest aanmoedigt wil hij voortgaan. De Hollandsche verzen werden het meest toe gejuicht en zoo werd Cats toen eerst recht hollandsch dichter". Dat Cats zichzelf een moderne dichter voelde, vernemen we uit zijn verspreide verklaringen over het dichterschap. Zijn kunstzinnige pretenties werden door Meertens miskend toen hij schreef: "Cats heeft nooit de be doeling gehad -men kan dat niet genoeg herhalen- een kun stenaar te zijn: stichting en moralisatie waren zijn doel, niet de schoonheid", hoewel "ook deze calvinistische dich ter onder de invloed der Renaissance stond". Niet langer houdbaar is de stelling van Meertens: "Cats is dan ook in de eerste plaats Christen en dan pas dichter. Nog juister gezegd: hij is eigenlijk alleen Christen-moralist en Chris ten-prediker, en dichter omdat hij als zodanig met het meeste succes de massa kon bereiken". Van Es volgt Meertens in deze opvatting. Jacob Cats heeft echter het renaissancistische spel mee gespeeld vanaf zijn debuut. De emblematiek, afgekeken bij Heinsius en Hooft, heeft Cats op onovertroffen wijze beoefend in zijn Proteus, Emblemata oeconomica en Spie gel van den Ouden en Nieuwen Tydt. De emblematabundels van de Zorgvlietse nabloei laten ons zien, dat de bejaarde Cats zijn bedrevenheid in dit genre nog niet kwijt is. Ook Dootkiste is deels nog een embleemboek. De zestiende-eeuwse humanist Erasmus, wiens werken in de zeventiende eeuw herdrukt en gelezen werden, heeft

Stad en lande | 1978 | | pagina 26