- 181 - zijn politiek-maatschappelijke belangstelling uit in zijn gedichten. Hij reageert hartstochtelijk, maar zal zich niet uitlaten over zijn eigen levensvragen. Cats is in zijn persoonli jke dichtkunst een romantisch buitenbeentje in zijn tijd, al is hij niet de enige. Gevoelig en egocentrisch, neemt hij zijn eigen emoties tot onder werp van zijn dichtwerk. Zich inpassend in de literaire gewoonte van zijn dagen, trekt hij zijn openbaringskunst het verhullingskleed aan. In Self-stryt en Tooneel komen de konflikten van Cats door de vermomming heenkijken. Ook in de pastorale lyriek van de bundel Galathee drentelt Jacob Cats zelf voor ons heen en weer. De Zorgvlietse werken gaan uitsluitend over zijn eigen leven, verlangens en vrezen, voor andere zaken heeft Cats geen belangstel ling meer. De werken van Cats lezen betekent: kijken naar en in Cats zelf. Wij kijken met zijn ogen, horen zijn over peinzingen. Cats verdiept zich in zijn gevoelens, legt die dikwijls in anderen en pakt dan breeduit over de omvang en inhoud van die gevoelens en de konsekwenties ervan. Kortom, hij probeert er greep op te krijgen met een juri disch sluitend betoog. Dat betoog wint aan waarde niet door zijn beknoptheid maar door zijn volledigheid. Cats ordent zijn materiaal in een werkschema en behandelt alle onder werpen puntsgewijs. In zijn onderzoekingen is hij onver moeibaar. Niets boeit hem zozeer als de roerselen van het menselijk hart. En een klein hart had hij niet. Over de de didaktikus in Cats zegt Koopmans: "niet alleen valt voor ons z'n toeleg te prijzen en roem op z'n uitslag te dragen, maar 't is ook plicht aan te wijzen hoe veelom vattend z'n arbeid, hoe voorzichtig z'n beleid en hoe gron dig z'n kennis van 't menselijk hart is geweest. Oorspronkelijk in genrekeuze was Cats zeker wel met zijn volksboeken, bedoeld als voorlichtingsmateriaal voor de ontwikkelde burgerstand. Het Houwelyck brengt een genre in de Nederlandse letterkunde, dat v6ór Cats niet beoefend was en dat ook niet zal worden nagevolgd. Het werk sloeg aan blijkens de talrijke herdrukken. De zedelessen in dit boek zijn ondergeschikt aan de praktische wenken voor de inrichting van het huishouden, de regels voor het bedienend personeel, de verdeling van de werkzaamheden tussen man en vrouw, de handhaving en bevordering van een goede ver standhouding tussen echtelieden, regels voor de opvoeding van kinderen. Vele huwelijken konden starten met deze

Stad en lande | 1978 | | pagina 29