- 182 - huisbijbel. De Spiegel lijkt alleen maar een spreekwoor denverzameling te zijn, maar geeft in aansluiting op het Houwelyck ook een paar huishoudboekjes op herhalings oefening: een voorraad spelregels voor de relatie tussen man en vrouw, een huishoudboekje, een gezondheidsad- viesboekje met reisgids en een opvoedingsboekje. Deze huiselijke adviezen ontnemen aan de Spiegel de strakke struktuur die wij in de andere bundels van Cats juist be wonderen. Er zijn op de Spiegel konkurrenten gevolgd. Hooft schreef zijn 'Leeringen van Staat' als een keuze van citaten, verzameld voor zijn biografie over Hendrik de Grote en pas uitgegeven in de vijfde druk van dit werk in 1671. Huygens vertaalde een spreukenbundel in zijn Spaense Wysheit en verwerkte volksspreuken in zijn Snel dichten-bundels. Maar tegen Cats kon niemand op. Blijkens de kader struktuur van het werk sluit de Trou-ringh als novellenbundel niet op goedkope volksboekjes aan maar op Boccaccio. Cats zou echter Cats niet zijn als hij niet een heel eigen variant van dit genre gegeven had. Hij plaatste de verhalen in het raam van een diskussie tussen twee mannen over allerlei gebruiken en misbruiken van zijn tijd, kulminerend in een lofzang op Gods huwelijk met de mensheid. De ongelooflijk knappe kompositie van dit werk, de rijke afwisseling aan onderwerpen en verschillen in benadering wekte de grootste bewondering bij tijdgeno ten en lateren. Het is het omvangrijkste werk van Cats en tevens zijn hoogtepunt. Geen enkele tijdgenoot durfde de strijdbijl hiertegen op te nemen. De Trou-ringh is niet nagevolgd, al waren er wel konver satieboeken met anekdotes. Ook hebben toneelschrijvers er stof uitgehaald voor toneel bewerkingen. Dat het boek onvergelijkelijk populair is ge weest, bewijzen niet alleen de grote hoeveelheid herdruk ken. Joan de Brune de Jonge licht een tipje van de histori sche sluier op in een passage uit zijn boek Wetsteen der vernuften, een verzameling van kluchtige en ernstige anek dotes uit mondelinge overlevering en soms uit boeken, be doeld voor dezelfde stand die ook de boeken van Cats kocht: "Ik hoorde onlangs de boeken van de Heer Raad-Pen sionaris Cats, de Bijbel des jeugds noemen. Gewis zijn er honderden van jongelui, dewelke die geschriften naarstiger doorneuzelen dan zij de heilige bladeren doen. Ik vond onlangs een snedige Joffrouw in de Trouring bezig, en juist viel het zo uit, dat ons de plaats in han-

Stad en lande | 1978 | | pagina 30