- 185 - Niet al te zoet, niet al te zuur, Niet al te zacht, niet al te stuur, Niet al te schuw, niet al te boud, Niet al te laf, niet al te zout, Niet al te wijs, niet al te gek, Niet al te rijf, niet al te vrek, Niet al te loen, niet al te gauw, Niet al te kloek, niet al te flauw, Niet al te ras, niet al te traag, Niet al te preuts, niet al te laag, Niet al te scheef, niet al te fraai, Niet al te mals, niet al te taai, Niet al te heus, niet al te plomp, Niet al te teer, niet al te lomp, Niet al te kort, niet al te lank, Niet al te dik, niet al te rank, Niet al te vast, niet al te broos, Niet al te slecht, niet al te loos, Niet al te kaal, niet al te bont, Niet al te slim, niet al te rond, Niet al te schaars, niet al te mild, Niet al te tam, niet al te wild, Niet al te schraal, niet al te vet, Niet al te vuil, niet al te net, Niet al te droef, niet al te blij, Niet al te bloo, niet al te vrij, Niet al te glad, niet al te stram, Niet al te rap, niet al te lam, Niet al te loom, niet al te fel, Ni et al te traag, niet al te snel, Niet al te mal, niet al te vroed, Niet al te kwaad, niet al te goed, Niet al te slap, niet al te serp, Niet al te bot, niet al te scherp. De Parnas dichters uit de zeventiende op dit soort kunststukjes. Huygens demonstreerde zijn ta lent met zijn een- en twee-lettergrepige verzen 'Klachten' uit 1622 en 'Snicken' en 'Aen I. vander Burgh' uit 1625. Ook Hooft en Vondel bedienen zich van de herhaling als stijlmiddel. Cats komt in de Spiegel nog eens voor de dag met een- en meerlettergrepige spreukreeksen. Beknopte formuleringen vinden we vooral in kernachtige definities in de proza-inleidingen en uiteraard in de citaten

Stad en lande | 1978 | | pagina 33