- 187 - en Duits. Hij had zich zo aan de spreuk verslingerd, dat hij meende dat een dichtwerk geen ware kunst was als het de gewone taalvormen niet had laten indikken tot een uiterst krachtig extrakt. Zijn werken laten zich dan ook niet vlot lezen. Cats heeft hem daarop aangevallen, wat een verkoe ling in de dichterlijke vriendschap tot gevolg heeft gehad. Trouwens de familie van Huygens had dezelfde bezwaren tegen de ingewikkelde formuleringskunst die Huygens voor het wezen van de dichtkunst ver sleet. Cats stelde daar tegenover een direkte verstaanbaarheid van zijn verzen. Hij gebruikte daarom met opzet de "eenvoudige ronde Zeeuwse taal" en vermeed waar mogelijk de woordenpraal van versleten beeldspraak in de Renaissancistische liefdes lyriek. Van Heeckeren konkludeert uit een brief van Cas par van Baerle aan Cats van 20 januari 1634: "Uit Van Baerle's brief kan men zien dat deze duidelijkheid van stijl Cats niet alleen bij het volk, maar ook bij de geleerden en ontwikkelden in aanzien bracht". Zonder Cats zoude onze letterkunde het eigentlijk gezegde volk ten eenmaal vreemd zijn gebleven. Cats was voor Nederland wat Gellert in de volgende eeuw voor Duitschland moest zijn. Beiden hebben de volkstaal tot eene schrijf- en boekentaal gemaakt. Cats' uitgever Schipper sprak namens velen, toen hij in de druk van 1658 zijn bewondering erover uitsprak, "dat zijn Edelheid in alle zijne schriften nauwkeurig is te ge bruiken een effene, zuivere en algemene Nederlandse taal, zonder vermenging van enige uitheemse, daarbij een zoet vloeiende loop in zijn gedichten, buiten gebruik van gewron gen stopwoorden, of daarenboven zijn Lezer nooit is gewocn te paaien met ongezouten en oorketelende redenen; maar overal in zijn Schriften bij de vermakelijkheid staag enige leerzaamheid voegt; en daardoor ondervind ik, dat al het geen door de gemelde Heer is uitgegeven niet alleen in de Verenigde Nederlanden maar ook in Brabant, Vlaanderen en verdergelegen Landen zeer welkom en aangenaam is". Hooggeleerdheid en zoetvloeiendheid zijn de in zijn dagen meest gewaardeerde aspekten van zijn dichtwerken, aldus Rombauts. Jeronimo de Vries roemde in 1810 Cats' eenvoudigheid, oorspronkelijkheid, zuiverheid, sierlijke wending en veler lei natuurlijke bekoorlijkheden; al is het waar dat "het hoogdravende, stoute en verhevene, dat in de Werken van Hooft en Vondel heerscht" dun gezaaid is bij Cats. Er zijn

Stad en lande | 1978 | | pagina 35