- 188 - gedichten van Cats die plat zijn, vol stopwoorden en her halingen en er zijn eentonige alexandrijnen. Maar toch: "Geen onpartijdige kan aan Cats den roem betwisten, van zeer vloeijend, bevallig, schilderachtig, levendig en mensch- kundig gedicht te hebben. Onder hoe vele bekleedselen weet hij zijne denkbeelden duidelijk te maken! Hoe rijk is hij in vinding en wending! Hoe kunstig bovenal in ééne zaak van vele kanten met geestig bewijs voor te dragen! Hoe leerzaam door voorbeelden, zoo verstaanbaar bijge- bragt! Welk een schat bezat hij van geleerdheid en diepe kennis van 't menschelijk hart!" We mogen bij deze lofprijzingen van Cats' taalbeheersing niet vergeten, dat onze dichter begon te schrijven in de tijd, dat onder dichters en geleerden in toenemende mate naar de landstaal gegrepen werd in plaats van naar het la- tijn. Een eerste aansporing daartoe gaf Hendrik Laurens Spiegel met zijn Twespraeck van de Nederduytsche letter kunst uit 1584: "dat wy Hollanders eens de geleerdheid smaken mochten in ons eighen sprake, die wij nu met gro ten arbeyt uyt onbekende talen moeten zoeken". Daarom: "Laat dit Land in Landstaal uw gheleerdheid ghenieten", verzoekt de schrijver van het Ruygh-bewerp van de Re- denkaveling' aan de Leidse geleerden. Simon Stevin rea geert op deze Renaissancistische opwaardering van de moedertaal met een ontwerp van Nederlandse woorden voor mathematische begrippen, Hugo de Groot beoefent de rechtswetenschap in zijn landstaal. In de eerste helft van de zeventiende eeuw schieten de spraakkunsten uit de grond; ze geven veel aandacht aan de woordvormen en de weergave van klinkers en medeklinkers. In Amsterdam verzamelden zich dichters en kunstliefhebbers in het huis van Roemer Visscher om tot afspraken te komen over zui ver taalgebruik en spelling. Hooft en Vondel bevonden zich onder dat gezelschap. In latere diskussies met Huygens bekeert Hooft zich zo radikaal tot de zuivere alexandrijn, dat zijn Granida er naar veler mening verminkt door werd. Ook Jacob Cats bouwt aan zijn taal. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de definitieve versie van de Proteus, waarin de Zeeuwse oneffenheden van de oudste druk zijn rechtgetrokken. Cats verbetert zinskonstrukties en vervangt verouderde of niet trefzekere woorden door nieuwe. Ook bevordert hij het leesgemak door ritmische souplesse, waarom zijn tijdge noten hem bewonderd hebben. Cats had invloed op Holland-

Stad en lande | 1978 | | pagina 36