- 189 - se kunstbroeders, onder wie Jan Harmens Krul de bekend ste is. Ook Quintijn en Tengnagel zijn genoemd. Jan Luiken volgde Cats na in emblematabundels. De Trou-ringh leende zijn titel aan Luikens Des Menschen Begin, Midden en Einde, vertoonende het kinderlyk bedryf en aanwas; daarin zien we tevens de invloed van het 'Kinderspel' en de Spiegel. Cats' Gedachten op slapeloose nachten inspireerde Luiken tot zijn 'Lof en Oordeel van de werken der barmhertigheid' de Spiegel is nagevolgd in de Spiegel van het menschelyk bedrijf van Luiken. De invloed van Cats' dichtwerken op de Zeeuwse kunstenaars is groter geweest. In Brabant en Vlaanderen stond Cats hoger in aanzien dan de andere Zeeuwse en Hollandse dichters. Adriaan Poirters is de bekendste navolger van Cats. Maar ook onder de Roomse clerus genoot Cats aan zien. "Scholastisch, pluiszieke geleerde als hij was, had hij toch doorzijn versen eens populariteit verworven, wel ke die van alle andere dichters overschaduwde. Toen Von del, terwijl hij reeds stond op het toppunt van zijn roem, zijn Altaargeheimenis sen opdroeg aan den Roomsch Catho- lieke aartsbisschop van Mechelen, kreeg hij van deze het naieve compliment dat Sinjeur Vondel heel mooi dichtte, doch op verre na nog niet met Cats gelijk stond", aldus Van Heeckeren. Het is voor Buitenrust Hettema een his torisch feit: "Cats was populair onder de vrouwen en man nen van de daad in de zeventiende eeuw; geen wonder! Cats bevredigde fantazie en weetlust: 't was de eeuw voor on derzoek, op elk gebied in Nederland; hij prikkelde bij al zijn lezers tot beleven; tot daden doen! En deed dit poëti scher dan iemand anders van zijn tijdgenoten". Ook in het buitenland raakten de werken van Cats bekend. Verschillende werken verschenen in Franse, Duitse, En gelse en Zweedse vertaling. Een volledige vertaling in het Duits kwam in het begin van de achttiende eeuw uit. De Zweden hadden zowel als de Nederlanders "een sterke voorliefde voor lange beschrijvingen en zedekundige be- spiegelingen"; zij volgden graag Cats na, vertaalden hem of lasten brokstukken in hun eigen werken in: dit deden bijvoorbeeld Georg Stiernhelm, Lucidor en Spegel. Cats' toneelstuk Aspasia werd in het hoftheater van Stockholm gespeeld en verscheen op het repertoire van verschillende Duitse toneelgezelschappen. Onder zijn tijdgenoten vond Cats ook bestrijders, dikwijls

Stad en lande | 1978 | | pagina 37