- 196 - BEDELORDEKLOOSTERS Als deel 10 van de reeks Hollandse Studiën, een uitgave van de Historische Vereniging Holland, verschijnt in janu ari 1978 van de hand van drs. P. A. Henderikx De oudste bedelordekloosters in het graafschap Holland en Zeeland. Het ontstaan van bedelordekloosters voor ca. 1310 te Dordrecht, Middelburg, Zierikzee en Haar lem, alsmede enige aspecten van de plaats van deze kloosters in het stedelijk leven en daarbuiten geduren de de middeleeuwen. Deze studie is tot stand gekomen binnen het kader van een aan de Universiteit van Amsterdam gericht onderzoek naar het ontstaan van bedelordekloosters en hun betekenis voor het stedelijk leven in de Noordelijke Nederlanden gedurende de middeleeuwen. Behandeld worden de kloosters van de minderbroeders (franciscanen) te Dordrecht, Middelburg en Zierikzee, de dominicanen (predikheren) te Zierikzee en Haarlem, de carmelieten te Haarlem en de augustijnen te Dordrecht en Middelburg. In de eerste afdeling van het werk komen aan de orde: de wijze waarop de kloosters - alle in de periode ca. 1240- 1310 - zijn gesticht, de bemoeienis daarbij van roomsko- ning Willem II en graaf Floris V, de werkterreinen van de kloosters, de ligging van de kloosters binnen de steden, alsmede het karakter van de steden van vestiging: hun ont staan en hun economische en morfologische structuur in de 13e eeuw. In het tweede gedeelte worden een aantal aspecten belicht van de plaats der acht bestudeerde kloosters in het maat schappelijk leven; voornamelijk niet-religieuze zaken zo als het gebruik van de kloostergebouwen door stadsbestu ren en gilden voor het houden van vergaderingen en de quasi-notariële functie van bedelmonniken bij het uitvaar digen, bezegelen en vidimeren van oorkonden. Centraal staat de vraag in hoeverre de kloosters als typi sche stadskloosters beschouwd kunnen worden en zij zich in dit opzicht onderscheiden van kloosters van andere or den. In verband daarmee is ook gelet op de afkomst en herkomst van de kloosterbevolking en op de diverse cate gorieën weldoeners waarvan de monniken materieel afhan-

Stad en lande | 1978 | | pagina 44