- 212 - geografische ligging op de handelsweg Brugge-Keulen ge durende 1200 en 1300; uitbreiding van de lakenweverij tij dens 1400; in 1425 de stichting van de Universiteit door Jan IV. Vooral deze Universiteit heeft bijgedragen tot de verdere ontwikkeling van Leuven. Onder de regering van keizer Karei VI en Maria Theresia kwam er een nieuwe periode van opleving. Er kwamen nieuwe verkeerswegen en de vaart van Leuven werd aangelegd 1750). Tijdens de beide wereldoorlogen heeft de stad het zwaar te verduren gehad. De oude structuur is echter blijven bestaan en op vele plaatsen is het oude stadsbeeld nog goed bewaard gebleven. Leuven staat zo boordevol interessante gebouwen, dat het onmogelijk is tijdens een excursie alles te bezichtigen. Er is een keuze gemaakt, waarvan hieronder een over zichtje volgt: GROOT BEGIJNHOF Het begijnhof is uit de 17e eeuw en was tot de Leuvense Universiteit het in 1963 kocht een vervallen en tot de on dergang gedoemde toestand. Nu echter verkeert het hof bijna geheel weer in de oorspronkelijke staat. Het gebruik te materiaal is zonder uitzondering gelijk aan het soort waaruit het begijnhof werd opgebouwd. De stijl is die van de Vlaamse renaissance. Binnen de wallen hangt een sfeer, die iemand gemakkelijk in de ver leiding kan brengen een film over het middeleeuwse leven te gaan maken. Het begijnhof heeft naast de vele huisjes voor de begijntjes ook een kerk, een ziekenhuis en het huis waar de Groot- mevrouw met haar raad vergaderde. Door het begijnhof vloeien twee armen van de rivier de Dijle, waardoor de ingetogenheid van het Groot Begijnhof nog eens wordt ge accentueerd. ST. MICHIELSKERK De St. Michielskerk, voormalige kerk der Jezui'eten, staat in het hoogste gedeelte van de stad en doet heden ten dage dienst als parochiekerk. Het is een barokke kerk, waarin duidelijk de invloeden van de Italiaanse barok zijn te herkennen.

Stad en lande | 1978 | | pagina 10