- 213 - De NAAMSE STRAAT Van het Groot Begijnhof naar de St. Michielskerk en daar na naar het Centrum; deze route voert Stad en Lande door de Naamsestraat, een straat met veel schone bouwwerken, waaronder de gotische trapgevel van het huis "Van 't Ge- stich", Het College van Premonstreit, het Van-Dalecollege, het Heilige Geestcollege en de Universiteitshalle. Van de St. Michielskerk zal de tocht te voet naar het Centrum gaan voor een korte blik in het stadhuis en het nuttigen van de lunch. STADHUIS Gebouwd rond 1450 in opdracht van het stadsbestuur dat een stadhuis wilde, dat kon wedijveren met dat van Brus sel. Het is een bijzonder bouwwerk geworden in de stijl van de Brabantse Laat-gotiek. Het is echter niet mogelijk, zulks vanwege de tijd, meer dan een korte blik in het ge bouw te werpen, omdat na de lunch nog een bezoek aan de St. Pieterskerk op het programma staat. ST. PIETERSKERK De St. Pieter is een meesterwerk van de Brabantse gotiek, bijna gelijktijdig opgetrokken met het stadhuis. De bouw werd begonnen door Sulpitius van de Vorst en afgemaakt door Jan Keldermans en Matthijs de Layens. Tijdens de oorlogen zware beschadigingen. Bij de restauratiewerk zaamheden werd onder het hoogkoor een romaanse crypte ontdekt uit het begin van de 11 e eeuw. In de kerk hangen verscheidene schilderijen uit de 15e eeuw, waaronder het meesterwerk van Dirk Bouts "Het Laatste Avondmaal" (drieluik). Als beeldhouwwerk is belangrijk de gotische sacraments toren van Matthijs de Layens (1450). Erg mooi is het koorgestoelte met het prachtige houtsnijwerk uit 1438-1442. De kansel is in laat-barokke stijl uit 1742 en het laat-gotisch doksaal is het oudste in België (1448). Boven dit doksaal een beeldengroep uit ca. 1500 van Jan Borman. Verder vroeg-gotische graftomben van Hendrik I van Brabant, zijn echtgenote Machteld, en dochter Maria. Daarnaast bevat de kerk nog vele kunstschatten uit de 16e, 17e en 18e eeuw. P. Jonker

Stad en lande | 1978 | | pagina 11