- 219 - lijke ruimte, werd geprezen. In het algemeen werd gesteld, dat de doorgaande ontwikkeling van de recreatie, met de daarbij behorende randverschijnselen, de vereniging grote zorgen baart. Het provinciaal bestuur werd verzocht de gemeentebestu ren, die in deze weinig verantwoordelijkheidsgevoel lijken te kennen, te verplichten hun bestemmingsplannen en voor al hun oude uitbreidingsplannen aan de veranderde inzich ten aan te passen. Gevraagd werd om meer dorpen aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. De recreatieve afronding van de recreatie in de Westhoek van Schouwen-Duiveland werd toegejuicht, voor zover deze afronding betekent: geen uitbreiding van de bestaande voorzieningen, alsmede geen nieuwe voorzieningen. Bezwaar werd gemaakt tegen de aanwijzing van Zonne- maire als recreatiecentrum en de inrichting van het bui tendijks oevergebied bij deze plaats voor dagrecreatieve doeleinden. Het inrichten van een jachthaven bij Zonne- maire moet voorlopig zeker achterwege blijven. In geen geval moeten de verkeer svoorzieningen worden aangepast aan de voortschrijdende recreatieve druk. De noodzakelijk heid daartoe acht Stad en Lande niet aanwezig. Gevraagd werd bij de Cultuurmonumenten ook op te nemen een gebied ten oosten van Scharendijke aan de Langendijk, waar oudheidkundige vondsten zijn gedaan. In de reactie van de Provincie werd zodanig aan de vragen en opmerkingen van Stad en Lande tegemoet gekomen, dat een verdere reactie achterwege is gelaten. Het herziene Streekplan voor Schouwen-Duiveland biedt perspectieven voor een leefbaarder eiland. Van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk ontving Stad en Lande het verheugende bericht, dat de Kop van Schouwen voorlopig was aangewezen tot natuurgebied in de zin van artikel 1, onder b, van de Na tuurbeschermingswet (Stbl. 1967, nr. 572). Hierover zal nog een waarderende brief aan de Minister worden geschre ven. 3.5.1. Brouwershaven De belangrijkste gebeurtenis in Brouwershaven is onge-

Stad en lande | 1978 | | pagina 17