- 205 - Er werd echter geen bewijsmateriaal gevonden die de ze veronderstelling konden bevestigen. Na afronding van het onderzoek, bleken de werkzaam heden in het schoolgebouw reeds beëindigd en de graf kelder weer gesloten te zijn. Pas tijdens de recente renovatie is van de gelegenheid gebruik gemaakt om de skeletresten weer op de oorspronkelijke plaats in het koorgedeelte terug te brengen. Wanneer de bouw van de kerk plaats vond is niet nauw keurig bekend, in elk geval gebeurde dit in verschillende fasen. Het koor is als bescheiden begin, altijd het oudste gedeelte. Indien de vermelding over Jan van Renesse juist is, bestond er in 1207 reeds een kleine kapel. Het huidige gerenoveerde koor zou oorspronkelijk omstreeks 1300 gebouwd zijn. De toren is mogelijk kort na 1400 ge bouwd. Als het inwoneraantal van een parochie steeg werd een bedehuis vergroot. Voor het schip van de kerk wordt 1506 wel als bouwjaar vermeld. Toen werd boven de toren ingang een boogvenster ingebroken en de doorgang naar de kerk verhoogd. In de Rooms Katholieke periode werd een kerk altijd in oost-west-richting gebouwd. Het hoofdaltaar, hier gewijd aan de apostel Jacobus, de patroon van de kerk, stond tegen de oostelijke muur, zodat de gelovigen tijdens de dienst het gezicht naar het oosten keerden. Een tweede altaar was gewijd aan de maagd Maria en een derde aan Magdalena. Na de hervorming, te Renesse omstreeks 1575, werden kerk en koor door een muur van elkaar gescheiden. De protestantse eredienst vergde weinig ruimte en het koor gedeelte werd als eenvoudige school ingericht. In deze tijd was vrijwel iedereen analfabeet. Nu de Bijbel ter beschikking kwam voor de gehele bevolking, was het noodzakelijk dat men ook kon lezen. Vandaar dat het on derwijs voor de jeugd zo belangrijk werd, want behalve lezen, leerden ze ook de psalmen, volgens de berijming van Petrus Dathenus, zingen. In de kerken waren name lijk zelden orgels. De kinderen waren dan ook verplicht om onder leiding van de koster-schoolmeester-voorzan ger, tijdens de diensten de gemeentezang te ondersteunen!

Stad en lande | 1978 | | pagina 3