- 247 - Het resultaat is een landbouwkundig gezien vrij slecht, „hollebollig" weiland. De opslibbing vond langzaam plaats (kalkarm dus!) en pas gestopt na ca. 1100, toen dit gebied bedijkt en ontwaterd werd. In de Yerseke Moer zien we een typisch Zeeuws landschap zo als het er al honderden jaren ligt, met merkwaardige hoog te- en bodemverschillen en een aparte flora en fauna. Alle maal zaken die bij herverkaveling onherroepelijk verloren zullen gaan! Via de Reeweg vervolgden we onze tocht. Een bochtige weg, want hij is aangelegd op de bodem van een verlande kreek! Ter weerszijden waren duidelijk de wat hoger gelegen oever walletjes te zien. Aan het eind van de Reeweg kwamen we door het gehucht Vlake, waar zich ook een vliedberg bevond. De derde stop werd gemaakt in het gebied ten zuiden van Goes. Hier in de Goese Poel is al wel herverkaveld en de verschillen met de Yerseke Moer waren zichtbaar: veel oude perceelgrenzen (meidoornhagen) zijn er weggehaald, wegen rechtgetrokken, sloten aangepast. Hier en daar is een aardig hoekje gespaard. Op een kreekrug duidde puin op oude bewo ning In een versgegraven slootwand was fraai een gemoerd oudland- profiel zichtbaar. De veenlaag onder de klei was er plaatse lijk recht afgestoken (darincdelven) Over het moeren en selbernen vertelde de heer Ovaa veel in teressants. Hij heeft berekend dat uit 1 m3 veen 15 kg zout werd gehaald en kwam voor heel Zuidwest-Nederland tot een totale zoutproduktie in de loop der eeuwen van 6.000.000.000 kg. Wie meer over deze moernering wil weten (of over oude Scheldelopen en bodemkunde van Zeeland) moet de publicaties van de heer Ovaa in de Provinciale Bibliotheek maar eens opzoeken De deelnemers aan deze excursie konden terugzien op een koude en heldere, maar vooral leerzame dag! Frans Beekman. promotie" Op 28 april 1978 promoveerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, cum laude, tot doctor in de geneeskunde, ons medelid C.m. van Hoorn, op het academisch proefschrift ge titeld: Levinus Lemnius 1505-1568, zestiende-eeuws Zeeuws geneesheer

Stad en lande | 1978 | | pagina 23