- 248 - VERSLAG VAN DE ZOMEREXCURSIE NAAR LEUVEN OP 27 MEI 1978. Twee bussen van de firma Van Oeveren, door ervaren chauf feurs bestuurd, vertrokken om 8 uur 's morgens met 90 le den en genodigden van het Kraanplein te Zierikzee. Wegens dikke mist zag men aanvankelijk weinig meer dan asfalt of beton van het wegdek. Precies volgens het reisschema arri veerden we te 10.15 uur bij restaurant „Veilinghof" te Kampenhout waar koffie met vlaai werd gepresenteerd. De mist was volledig opgetrokken toen we te Leuven aankwa men, waar drie stadsgidsen ons bij het in 1205 gestichte Groot Begijnhof stonden op te wachten, om ieder een groep van 30 personen verder te begeleiden. In verschillende routes werd het ruime Begijnhof bezichtigd. Enge steegjes, hobbelige kasseien, knusse huisjes, vormen een gebied van rust en kalmte in onze jachtige wereld. Twee takken van de rivier de Dijle, waaraan Leuven zijn ontstaan heeft te dan ken, stromen door het Begijnhof, waarin momenteel nog slechts één begijntje woont. In de 11e en 12e eeuw, tijd van godsdienstig verval, ont stond een stroming van dieper godsdienstig leven. Vooral in Vlaanderen scheidden veel vrouwen zich af van de wereld en gingen in een besloten hof wonen. Ze hielpen arme perso nen, verzorgden zieken en leidden een leven van gebed en naastenliefde Als een begijn dit verkiest kan zijin tegenstelling met een non, weer terug in het gewone leven en dus ook trouwen. De bekendste pastoor is ongetwijfeld Adriaan Flores Beijensz. in 1459 te Utrecht geboren, hier pastoor in 1490 en later paus Adriaan VI. Het door de oorlog verwoeste complex van het begijnhof werd door de Leuvense Universiteit aangekocht in 1962. Alle huizen werden fraai gerestaureerd of gerenoveerd en kregen een nuttige bestemming daar ze nu tot woning dienen van professoren en 500 studenten van de in 1425 gestichte uni versiteit De bij het begijnhof behorende vroeg-gotische kerk wordt thans gerestaureerd.

Stad en lande | 1978 | | pagina 24