- 232 - Het moet niet mogelijk zijn dat bijvoorbeeld de typische stoephekken in Zierikzee verdwijnen. Toegegeven, sommige voetgangers vinden ze lastig, maar als alles gestroomlijnd wordt blijft er niets aardigs of verrassends over. Het be treft mooi, vaak antiek cultuurgoed en het zou toch een geweldige verarming betekenen. Er zijn diverse hekken ver waarloosd, die bijv. na een aanrijding, gemakkelijk op de schroothoop terecht komen. En mag een gevelsteen die bij een bepaald huis hoorde bij sloop wel in een zomerhuis of elders ingemetseld worden? Verdwijnt er nooit een oude deurklopper of zelfs een hele deur, al of niet met omlijs ting of bovenlicht? Of een stoep met gietijzeren regenbak deksel? Er zijn helaas veel van deze zaken verdwenen, meestal ach teloos De ouderdom van een object is niet het belangrijkste. De vloedstreep van 1953 in het hoekhuis aan de Ring te Ouwer- kerk en het rampmonument bij de Zuidhavenpoort in Zierikzee zijn niet oud, maar moeten zeker bewaard blijven. Wat al of niet de moeite van het behouden waard is zal vaak van geval tot geval bepaald moeten worden. De Commissie Huisnamen zal zich hiermee nu gaan bezighou den. Ons lid, de heer Den Dekker heeft in het mededelingen blad, de nummers 24, 26, 27 en 29, over stoephekken ge schreven, met foto's erbij. Ook in dit nummer is hieraan een artikel gewijd. Maar er is meer te doen. Begonnen zal moeten worden met een overzicht te maken van al wat er aan kleine monumenten is. Dat is een tijdrovend werk dat niet zonder meerdere vrijwilligers gedaan kan worden. Daarom vrijwilligers voor! De kleine monumenten moeten worden opgespoord en beschre ven, met foto of tekening. Leeftijd, plaats, betekenis, bijzonderheden en eventuele bedreiging zijn van belang. Bij verval zal de eigenaar of bewoner benaderd moeten worden. In het algemeen zal voorlichting over het behoud nodig zijn. Subsidiemogelijkheden voor herstel moeten worden onderzocht. Per gemeente of wijk zouden twee personen, liefst samen, op pad moeten gaan. Daartoe is een invulformulier ontworpen. Ook het fotograferen moet zoveel mogelijk uniform gebeuren. Met de vrijwilligers zal eerst een en ander besproken moe-

Stad en lande | 1978 | | pagina 4