- 275 - hebber van alles wat met natuur en landschap heeft te maken, inzonderheid de natuur van Schouwen. Dit uitte zich in de bijzonder mooie illustraties die hij 5 jaar lang voor het natuur- en vogelwachtorgaan "Sterna" maakte, met als uit schieters de dubbele sterna's, zoals "Tussen duin en pol der" uit voorjaar 1977. Ook voorzag hij de twee boekjes van wijlen N.H. Lysen van prachtige tekeningen; zijn laatste werkje "Westenschouwens Klein Amerstede" moet nog verschij nen. Als we op de gravure naar de lucht kijken, moet Doornekamp en dat zegt hij ook zelf, geïnspireerd zijn door Schouwens hoge hemel met het aparte helle licht vanachter indrukwek kende wolkenpartijen, dat Zeeland zo "einderloos" eigen is. Op de prent herkennen we rechts van de kerk het hoge bouw werk als de openbare lagere school. Omstreeks 1963 werd deze afgebroken om plaats te maken voor het nieuw te bou wen koor. Toen ook werd de hele kerk gerestaureerd. Geheel rechts een deel van het meest fraaie herenhuis van Noordwelle, het zogenaamde "gröate 'uus", ooit door de familie Hoogen- boom "een monument van dwaasheid" genoemd, want dit huis met twee verdiepingen bouwde men voor B. Locker, schout van Noordwelle die n.b. vrijgezel was. Helaas werd het monumen tale gebouw in 1956 afgebroken. Ook een aantal huizen op de voorgrond verdwenen tijdens of na de watersnood van 1953. De hoge iepebomen stierven toen ook en waren in 1955 niet meer te zien. Doornekamp heeft met de dicht op elkaar ge pakte huizen rond de kerk, waar ze als het ware één geheel mee vormen, vermoedelijk een sterke verbondenheid van de gemeenschap met de kerk willen weergeven. Hoewel die band voor Noordwelle niet uitzonderlijk sterk was, was ze zeker niet minder sterk dan die van andere dorpsgemeenschappen op Schouwen-Duiveland en beslist hechter dan tegenwoordig. Het valt niet te ontkennen dat de artiest met het hoge do minerende godshuis centraal een Mont St. Michel of Sacré Coeur-achtig effekt in dit kunstwerkje heeft willen neer leggen. Misschien kende Doornekamp de rampzalige gebeurte nissen van januari 1576 en heeft hij iets hiervan willen uitdrukken, want ook door het felle zwart-wit kontrast gaat er iets lugubers, iets spookachtigs van dit Noordwelle- gezicht uit. Toen immers vluchtten Spaanse soldaten uit Zierikzee, door Staatse troepen achtervolgd, de kerk in.

Stad en lande | 1979 | | pagina 15