- 276 - Kerk en toren werden in brand gestoken, 22 soldaten spron gen naar beneden en stierven. Kort tevoren waren reeds elf soldaten aan Staatse zijde in het dorp gesneuveld. Hoewel herbouwd, kreeg de toren pas in 1755 zijn huidige vorm. In de zestiger jaren werd zuidelijk van Noordwelle een boom gaard aangelegd en aan de Smidsweg verrezen nieuwe huizen. Dit tesamen met vele andere vernieuwingen aan gebouwen, maakt deze gravure als historische opname bijzonder waarde vol. W.P. d.V. Corneel de C A T O Jansz. van Ziericxzee, reser veert voor zich en zijn familie een grafstede in de St.- Jacobskerk te B r u g g e. In het Mededelingenblad voor „HET BRUGS OMME LAND" heemkundig maandblad voor Brugge en Ommeland, 9e jg. no. 4/5 - april-mei 1978, lees ik op bladz. 48, onder het hoofd „Graven, grafschriften, jaartijden, uit de St.- Jacobskerk te Brugge", van de hand van den auteur J. Rot- saert, het navolgende, dat voor ons, Zieriksee-ers van ruim vijfhonderd jaar later, toch wel de moeite waard is! Ik citeer: „C A T O, CORNEEL de -, filius Jan, geboren van Ziericxee. Anno 14 7 3 werd hem geconsenteerteene sepulture van twee lichamen, d'een neffens den andere, 'svoors. Cornelis, zyne vrienden-en-maghenbehouf; ligghende inden zuutpant, neffens de sepulture van Jan de Niebacker den brauwer ande noortzyde, ende aen ydel platse ande zuudzyde, streckende westwaerts ooc an een ydel plaetse, ende oostwaerts totter sepulture van wilen Jan Gillis-suene Tot zoover, woordelijk, het stukje van J. Rotsaert in „Het Brugs Ommeland". Het komt mij voor, dat de schrijver getracht heeft de spel ling in het origineele 'graf- en jaartijden-manuscript' iets te moderniseeren, a.cd usum delphini") ten behoeve van de huidige generatien. Men bedenke voorts: dat de uitdrukking „vrienden en maghen" in het Middelnederlandsch of Dietsch, veelal gebezigd werd voor: familie-leden. Zieriks-Ee. juni 1978. dr.mr. H.P. Schaap.

Stad en lande | 1979 | | pagina 16