- 300 - Om een zekere regelmaat in een metselverband te brengen werden vaak kalkstenen waterlijsten tussen de vakken bak steen aangebracht, waardoor de zgn. speklagen ontstonden. Naast de kalksteen wordt ook, vooral voor dekoratieve doel einden, rode of gele zandsteen gebruikt, terwijl voor graf zerken en stoeppalen het blauwgrijze arduin het meest ge bruikelijk is. Voor kerkgebouwen zijn vaak kalkstenen raamtraceringen bij de vindplaatsen vervaardigd en kant en klaar op de plaats van bestemming afgeleverd. Hetzelfde is ook het geval ge weest met grafzerken en gehele graftombes. De meeste kalk steengroeven die voor ons van belang zijn bevinden zich in België en Noord-Frankrijk. Het zijn vooral de Gobertanger en Leedersteen die hier worden gebruikt. De baksteen heeft de neiging gehad in de loop van de eeuwen steeds kleiner te worden. Het oudste en grootste formaat zijn de zgn. kloostermoppen, hier ook wel Zeeuwse moppen genoemd. Ze zijn zeer verschillend van kleur. De helderrode exemplaren hebben het verst van het vuur verwijderd gelegen en zijn het zachtst. Bij de exemplaren die vlak bij het vuur gelegen hebben, ontstond bij het bakken door het zout gehalte in de zeeklei een donkergroene glazuur. Aanvankelijk werden deze stenen tussen de andere verwerkt, maar later ging men ze dikwijls in regelmatige patronen leggen. Dit is o.a. het geval aan de kerktoren te Renesse (kruisfiguuraan de Nobelpoort en de Zuidhavenpoort te Zierikzee. In dit laatste geval is een aantal exemplaren nieuw vervaardigd bij de laatste restauratie. Dit zijn ech ter gewone stenen die van een apart glazuurlaagje zijn voorzien Kleur en formaat van de baksteen zijn afhankelijk van de plaats van vervaardiging en van de gebruikte grondstof. Bekend zijn de gele IJselklinkertjesIn de gevels verwerkt verweren ze meestal tot een grijsachtige tint, maar in het plaveisel bleven ze door het voortdurend schrobben hun gele tint behouden Uit de toepassing van speklagen ontstaat vanzelf de trap gevel, doordat bij de topgevel de speklaag iets wordt door getrokken. Het huis "Rome" in de Meelstraat te Zierikzee is één der oudste voorbeelden. Als de ekonomische toestand het mogelijk maakte werd dik wijls de stenen gevel geheel vervangen door een natuurste-

Stad en lande | 1979 | | pagina 12