- 327 - kasteel zelf op. Alleen de beschildering van de balken is ontworpen naar oude voorbeelden elders. De zijvleugels en het poortgebouw zijn in het algemeen her steld met respektering van verbouwingen, die in de 17e en 18e eeuw hebben plaatsgehad. Op de voorburcht is het 16e-eeuwse poortgebouwtje gerestau reerd (wapensteen Arkel en Gelre, 1564) en het aansluitende, in hoofdzaak 17e-eeuwse bijgebouw met de wapens van Van Ar kel en de la Kéthulle. De aanbouwsels uit de tijd van de Clarissen zijn in 1974 af gebroken en de kort voor 1900 gedempte grachten zijn weer helemaal uitgegraven. Daarbij kwamen de sporen tevoorschijn van een verdiept tegen de voorburcht aan gelegen tuintje, dat eveneens in oude stijl is hersteld. De buitenste toegang wordt gemarkeerd door een hek uit 1769, afkomstig uit Neerbosch bij Nijmegen. Dit hek is nagenoeg gelijk aan het hek, dat hier blijkens foto's in de vorige eeuw nog stond, maar naderhand verdwenen is. In 1975 is het restauratiewerk gereed gekomen. De beide zijvleugels en het poortgebouw zijn door de stich ting verhuurd aan de gemeente Ammerzoden. Hierin is het ge meentehuis ondergebracht. In de westvleugel kan men de hal, de trouwkamer en de raadszaal bezichtigen. In de middeleeuwse achtervleugel vindt men op de benedenver dieping een taveerne voor de bezoekers van het kasteel. De zalen op de hoofdverdieping zijn aangekleed met passende antieke meubelen, schilderijen, een gobelin, enz. De beide zalen op de bovenverdieping zijn ingericht als mu seum. En het is een museum dat in zijn soort uniek is in ons land en in zijn omvang waarschijnlijk zelfs enig in de hele wereld. Het is namelijk uitsluitend gewijd aan de enorme kollektie vondsten, die bij het weer uitgraven van de gracht tevoorschijn zijn gekomen. Blijkbaar is die gracht vroeger nooit goed schoongemaakt. Door zeer zorgvuldig graven en sorteren van de uitgekomen grond kon praktisch alles wat ruw weg tussen 1380 en 1900, dat is dus ruim vijf eeuwen, in de gracht is gegooid of er per ongeluk ingevallen is, worden geborgen.

Stad en lande | 1979 | | pagina 39