- 328 - Sommige fraaie stukken zijn nog helemaal gaaf. Het meeste is natuurlijk beschadigd teruggevonden. Maar heel veel kon goed gerestaureerd worden en daaraan wordt nog steeds voortge- werkt. Naast voorwerpen, die men overal tegenkomt, zijn er stukken onder van grote zeldzaamheid, zoals een bronzen schenkkan van omstreeks 1400, waarschijnlijk de enige in ons land waarvan de vindplaats bekend is, fragmenten van drink bekers uit 1581 met het wapen van de Van Arkels en een 17e- eeuwse wijnfles met hetzelfde wapen in het glas gestempeld, twee zilveren zak-toiletgarnituren uit de 16e eeuw, spreeuw- potten uit de 17e eeuw en talloze andere zaken. Na de bezichtiging zal in het kasteel een maaltijd worden opgediend, die naar verwachting met smaak door de deelnemers aan de exkursie zal worden genuttigd, voordat naar de vol gende bezienswaardigheid zal worden gereisd. Het stadje Buren kan gezien worden als voorbeeld van een Be schermd stadsgezicht. Het ligt in het hart van de Betuwe langs de Korne, een zijriviertje van de LingeDe ontwikke ling als stad begon na de stichting van een kapel door Alard van Buren tussen 1367 en 1397, op de plaats van de huidige N.H. Kerk. Het stadje, sinds 1492 een graafschap, kwam door het huwelijk van Prins Willem van Oranje met Anna van Egmond, gravin Van Buren, in 1551 in het bezit van het Oranjehuis. Het Konink lijk Weeshuis is één van de gaafst bewaarde Hollandse re- naissancehuizen, dat in 1612 door Maria, gravin van Nassau, werd gesticht op het terrein van het uit 1420 daterende Franciscaner Klooster. Een in 1554 gekocht pand werd in 1608 zo omgebouwd, dat het als raadhuis kon dienen. Het raadhuis is in 1739 weer ver bouwd en er zijn in de 19e eeuw nog wat veranderingen aan gebracht. Buren mag het model genoemd worden van een kleine Hollandse stad. Er is een vroeg 19e-eeuwse waag, waarvan de ingang wordt geflankeerd door twee zuiltjes. De stadspomp staat voor de kerk en dateert volgens het opschrift uit 1732. Op de wallen staat een molen uit 1776: een ronde, stenen boven kruier met stelling, de Prins van Oranje.

Stad en lande | 1979 | | pagina 40