- 297 - land, evenals de baksteen, door de Romeinen ingevoerd en met hun vertrek ook weer verdwenen. De Romeinse dakpan was vierkant met twee opstaande randen waar overheen een kleine halfcylindrische pan werd gelegd. In de middeleeuwen is de vlakke dakpan op de duur inge krompen tot een halve cylinder die met de holle kant naar boven ligt en waar de bolle dakpan overheen wordt gelegd, de zgn. monniken en nonnen. In het Middellandse zeegebied is dit nog altijd het gebruikelijke type dakpan. In het noorden zijn enkele enclaves aan te wijzen waar de ze dakbedekking ook voorkomt. In Nederland is dit het geval in de provincie Groningen. Waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan de invloed van enkele monniksorden. Een ander materiaal dat vooral langs de rivieren voorkomt, waar het gemakkelijk aangevoerd kan worden, is de lei. Het leien dak wordt vooral toegepast op meer aanzienlijke wo ningen en representatieve gebouwen. De dakleien zijn ofwel rechthoekig, of ze hebben de ronde vorm van visschubben. Beide vormen worden nagemaakt in gebakken klei en zo is de dakpan evenals de baksteen in onze streken voor de tweede maal uitgevonden. Soms zijn ook ruitvormige pannen gebruikt. Deze zijn gevon den bij de opgraving van de St. Walburgskerk te Groningen. De rechthoekige vlakke dakpan, de zgn. leipan is in grote delen van België en Frankrijk nog in gebruik, maar bij ons is deze weer verdwenen. Bij de restauratie van de stadsmuur bij de Zuidhavenpoort is de weergang overdekt met leipannen die speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd zijn. Onder de vloer van het Burgerweeshuis te Zierikzee zijn enkele zwaar beschadigde exemplaren gevonden. Uit de samenvoeging van "monniken" en "nonnen" ontstaat de S-vormige dakpan, de zgn. Hollandse linkse en de Hollandse rechtse. De laatste is de meest voorkomende. Het verschil tussen hol en bol is kleiner dan bij de Romeinse dakpan en de pan zelf is groter en platter en daardoor beter ge schikt voor de hier voorkomende steile daken. Meestal is deze dakpan ongeglazuurd, hoewel een bruine glazuur ook wel voorkomt. De kleur is als regel rood en dit brengt een fleurig element in onze bouwkunst. In de 17e en 18e eeuw komen ook grijze pannen voor en daar deze kostbaarder zijn, verlenen ze meer aanzien aan een

Stad en lande | 1979 | | pagina 9