- 42 - werd de mogelijkheid geboden, gedurende een maand, spe ciaal naar fossielen te vissen. Tijdens mooi zomerweer, werden toen ongeveer 5. 000 kg fossiele botten opgehaald uit Ooster-en Westerschelde, die door "Koninklijke Zeelan- dia" naar Leiden werden vervoerd. Deze grote collectie, waaronder unieke vondsten, is te bezichtigen in het Rijks museum voor Geologie en Mineralogie te Leiden. Eén stuk, een kaakfragment van een sabeltijger, was in Europa nog nooit gevonden. Niet alles verdween naar Leiden. Ook de Zierikzeese mu sea kregen altijd hun deel, zodat men ook daar kiezen van mammoeten en mastodonten kan bewonderen. De belangstelling om mee te varen is elk jaar zo groot, dat door de burgemeester van Zierikzee, geselecteerd uitno digingen worden verzonden, om de toeloop te beperken. Bij gunstig getij, vertrekt de Z. Z. 8 elk jaar op een za terdagmorgen, al vroeg uit de Zierikzeese haven, met 30 tot 35 personen aan boord. Eerst vaart men langs de zuidkant van Schouwen, naar de mosselpercelen in de Oosterschelde. Daar worden de kor ren over boord gezet, om mosselen op te halen, ter con sumptie tijdens de vaartocht. Wie voor het eerst mee gaat is, volgens de ongeschreven wetten, verplicht een rauwe mossel naar binnen te werken. Over dit ritueel is niet ie dereen even enthousiast. Vervolgens zoekt de schipper meer zeewaarts, de 30 tot 40 meter diepe geulen op, waar de korren opnieuw worden uigezet. Na enige tijd wordt vaart verminderd, om de kor ren op te halen. De opvarenden wachten in grote spanning. Tijdens het ophalen wordt het schip, door het gewicht van de korren, achteruit getrokken. Eindelijk komen beide kor ren boven de waterspiegel en worden door vele helpende handen aan boord getild. De inhoud wordt op het dek gestort, waar de deskundigen toeschieten om de vangst te onder zoeken. De inhoud van een kor is wisselend. Het hangt er van af of deze door het midden van een geul, of iets er naast is gesleept. De vangst is meestal erg gevarieerd: schelpen, potscherven, grote bakstenen van verdronken dorpen, wulken, zeenaalden, sponsen, kreeften, noord zeekrabben, platvissen, enz.

Stad en lande | 1979 | | pagina 10