- 36 - Reeds in de Romeinse tijd was Gent bewoond. Rond 630 stichtte Amandus er twee abdijen, de St Baafs- abdij, nog bestaand als rui'ne en daarom middeleeuws ge bleven, de St Pietersabdij, gelegen op het hoogste punt van de stad en gerestaureerd in de 17e eeuw. In 1180 stichtte graaf Philips van den Elzas het Graven steen. In de 14e en 15e eeuw was Genteen der voornaamste ste den van het toenmalige Europa. Zo machtig was de burgerij, verenigd in gilden, dat zij zich eeuwenlang met de wapens verzette tegen de door Frankrijk gesteunde graven, die meer dan eens de rech ten van de poorters bedreigden. Het huis Dampierre, dat toen regeerde, was n. 1. Frans en Vlaanderen was een Frans leen. De namen der van Artevelde's zijn onafscheidelijk ver bonden aan de 14e eeuw. Het eerste stadhuis en het Bel fort, de donjon van de stad, en symbool van de gemeen telijke vrijheid, werden toen gebouwd. Tijdens de Bourgondische periode (15e eeuw) had Gent een groot aandeel in de rijke kuituur en de hoge bloei der kunsten in de Nederlanden. Nadat, in de eerste helft van de 16e eeuw, de stad had geweigerd een bede (geldsom voor de oorlogvoering) te betalen aan Karei V, kwam deze zelf met een groot le ger naar zijn geboortestad om haar te straffen. De St Baafsabdij werd toen gesloopt en op die plaats een citadel gebouwd, het Spaans kasteel. In de strijd tegen Spanje heeft Gent zich zeer aktief ge toond. De Pacificatie van Gent werd in 1576 in het Stadhuis ge sloten. In 1577 werd Jan van Hembyze meester van de stad en vestigde er een Calvinistische republiek tot 1584. Toen nam Parma Gent in waarop ongeveer 4000 Calvinisten uitweken naar Zeeland. Tot aan het einde der 18e eeuw was Gent een kleine pro vinciestad. In de 18e eeuw brachten nieuwe nijverheidstakken, zoals katoenbewerking, die de plaats innamen van de middel eeuwse lakenweverijen, een opbloei, waarvan prachtige gevels in de Veldstraat en op de Kouter getuigen.

Stad en lande | 1979 | | pagina 4