- 345 - KORTE BESCHRIJVING VAN HET KASTEEL AMMERSOYEN Daar vele leden van onze vereniging tijdens de laatste ex cursie het kasteel Ammersoyen bezochten is een beschrijving daarvan hier op zijn plaats. De oudste bronnen die melding maken van het kasteel Ammer soyen dateren van omstreeks 1280. Niet geheel zeker is of dat kasteel precies op dezelfde plaats heeft gestaan als het huidige. Na enige wisselingen van eigenaar ging het kasteel over in handen van de hertogen van Gelre (14e eeuw) en daarna in die van het geslacht van Broekhuisen, dat in de Gelderse geschiedenis een grote rol heeft gespeeld. Op het eind van de 15e eeuw kwam het slot in bezit van het geslacht Van Arkel. In 1590 werd het door brand verwoest, waarbij de toenmalige bezitter, George van Arkel in de vlam men omkwam In zijn huidige vorm dateert het kasteel van na de restau ratie, van dat jaar. De uiterlijke vorm, en met name de vier hoektorens, bleven bewaard. Na de 17e eeuw ging het kasteel in bezit van verscheidene andere geslachten over, die het in het algemeen niet zelf meer bewoonden. In 1876 werd het kasteel verkocht en in ge bruik genomen als nonnenklooster. Bij die gelegenheid werd de slotgracht gedempt. Bij de laatste restauratie is deze gelukkig weer opengelegd, wat het aspect zeer ten goede komt. Deze gracht was oorspronkelijk een rivierarm en het slot lag dan in de uiterwaard, de ooi, waaraan het zijn naam ontleent. Tijdens de laatste oorlog werd het kasteel zwaar geschonden en door de bewoners verlaten. Na enige wisselende en weinig passende bestemmingen werd in 1959 restauratie ter hand ge nomen. Het voornaamste gedeelte is teruggebracht in de toe stand van vóór 1590. Voor het overige is de toestand van de 18e eeuw, terwijl een deel voor representatieve doeleinden in gebruik is bij de gemeente. In wat vermoedelijk de keuken is geweest zijn een schouw en een waterput teruggevonden. In de zuidoostelijke toren bevindt zich onder andere een schilderij van de ruïne van de door de troepen van Lodewijk XIV verwoeste dorpskerk. Het kasteel zelf bleef gespaard dankzij de persoonlijke re laties van één der bewoonsters met een Franse officier. De toren correspondeert met het vrouwenverblijf, de kemena-

Stad en lande | 1979 | | pagina 13