- 338 - de 15de-eeuwse toren en een dan eveneens gerestaureerde 19de-eeuwse kerk zou dan een gerekonstrueerd kerkplein passen, dat op zich nog eens een bezienswaardigheid extra isl Dit laatste zou gerealiseerd kunnen worden, indien b.v. in het toekomstig plaveisel delen van de teruggevonden kerkplattegronden worden aangegeven (zoals elders wel meer is gebeurd) en enkele opmerkelijke funderingsrestanten, die bijzonder dicht onder het maaiveld liggen, blijvend zichtbaar worden gemaakt. Dat dit tot uiterst aantrekke lijke historische bezienswaardigheden kan leiden, is op enkele plaatsen in binnen- en buitenland te zien. Dit alles is toekomstmuziek, maar het is nooit te vroeg om over dergelijke oplossingen na te denken en op papier de nodige voorbereidingen te treffen. W.H. Keikes. Nehalennia In september van dit jaar werd het Zierikzeese museum ver rijkt met een kopie van een aan de godin Nehalennia ge wijde altaarsteen. Dergelijke stenen werden voor het eerst in 1647 nabij Dom burg aangetroffen. In 1970 vond men ze in de Oosterschel de, ten noorden van Colijnsplaatin het watergebied van Zierikzee. Hier werden ongeveer 200 exemplaren opgevist, waarvan er enkele tientallen vrijwel gaaf bleken te zijn. In de eerste eeuwen van onze jaartelling gold de godin Nehalennia als beschermster van de zeevaarders die via de Scheldemonding onder meer naar Engeland voeren. Het waren groothandelaren in wijn, zout, aardewerk, enz, onder andere afkomstig uit Trier en Keulen. Om een behouden terugkeer met hun nauwelijks zeewaardige zeilscheepjes te waarborgen, of uit dankbaarheid daarvoor, plaatsten ze votiefstenen ter ere van hun beschermgodin Nehalennia in de aan deze gewijde heiligdommen. Alle steenvondsten zijn verzameld in het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden. Het is verheugend dat nu een fraaie repliek van zo'n gedenksteen is te bezichtigen in de ge meente waar de originelen werden gevónden. J.L.B.

Stad en lande | 1979 | | pagina 6