- 25 - kende goten, "koppespinnetten" en de onbeschrijflijke troep maakten het geheel alleen maar spannender. En dan, het uitzicht op de mooiste dorpsring van Zeeland: DREISCHOR. Wij restaureerden het en verdiepten ons in de geschiedenis van het huis en haar bewoners. Door onze grote betrokken heid bij de restauratie werd ons veel duidelijk over de bouwgeschiedenis. Bovendien konden wij deze toetsen aan de mening van de heer F. Jilleba uit Middelburg, die als deskundige een waardevolle bijdrage voor het tot stand komen van de bouwanalyse heeft geleverd. De gegevens over de bewoners werden veelal ontleend aan archivalia berus tend in het Rijksarchief te Middelburg en ons familie-ar chief. Daarnaast ontvingen wij inlichtingen van de heer J.L. Braber. Het oudste huis Volgens overlevering is het pand het oudste woonhuis van Dreischor. De juiste stichtingsdatum kon (nog) niet wor den vastgesteld. Schattingen spreken van omstreeks 1530. Wanneer we weten dat Schouwen en ook Dreischor in 1530 ge teisterd werd door een zeer ernstige watersnoodramp en kort daarop in 1532 wederom, dan kunnen we veronderstellen dat het huis na het droogleggen werd gebouwd. Na de voornoemde rampen hebben zich nieuwe inwoners te Dreischor gevestigd. De boerderijen werden op hoger gele gen gronden gebouwd bij de kerk en het slot Windenburg. Dreischor was mogelijk een (rechts)veilige vestigings plaats geworden, nadat in 1528 bij de dood van Philips van Kleef, heer van Ravestein, de heerlijkheid Dreischor verviel aan Karei V als graaf van Zeeland. Zoals meer ge beurde hebben de bewoners toen geprobeerd om van de nieu we heer de verzekering te krijgen dat deze verandering geen nadelige gevolgen voor hen zou hebben. Er is dan ook een brief van 1530 van de Keizer (gedaan te Mechelen) dat hij een baljuw zou aanstellen. Het oude Middelburgse woonhuis, uitgave Heemkundige Kring Walcheren.

Stad en lande | 1980 | | pagina 25