4 - Burgemeester Th.H. de Meester opende de bijeenkomst en verklaarde blij te zijn met het initiatief van Stad en Lande. Hij vertrouwde er op dat hierdoor de belangstelling blijven zal om het historische te bewaren. Het verheugde hem dat niet alleen monumentale en beeldbepalende gebou wen, maar ook kleine woonhuizen voor een oorkonde in aan merking konden komen. Hij herinnerde er aan dat Zierikzee vijf jaar geleden in de prijzen viel wegens de restauratie van het stadhuis. De Nobelpoort is vrijwel voltooid en hopelijk kan op korte termijn een aanvang worden gemaakt met de restauratie van Grote kerk. In 1975, het monumentenjaarwerd de grote stoot gegeven. Van de 1125 ingediende aanvragen tot restauratie kunnen er echter nu jaarlijks slechts 15 worden gesubsidieerd. Daarna kreeg voorzitter J.L. Braber het woord. Deze memo reerde dat onze vereniging 40 jaar geleden te Zierikzee werd opgericht, als reactie op onoordeelkundige restaura ties en verbouwingen. De vereniging werd spoedig eilande- lijk, met een gespreid wonend bestuur dat een wakend oog hield op dreigende verminkingen van gebouwen en ook van het landelijk schoon. Het eerste bestuur, onder voorzitterschap van wijlen dr J.J. Westendorp Boerma had het aanvankelijk erg moeilijk, omdat de bevolking, dus inclusief gemeentebestuurders, architecten en uitvoerders, nog maar weinig oog hadden voor de fraaie erfstukken, die in Zierikzee, Brouwersha ven, Dreischor en de andere dorpen zomaar langs de straat staan Direkt na de oorlog - mogelijk juist door de aangerichte verwoestingen - is de algemene opinie sterk veranderd in positieve zin. Dat blijkt ook uit ons ledental, dat jaren lang minder dan 200 bedroeg en nu tot 780 is gestegen. Voor elk historisch pand bestaat restauratiemogelijkheid, dankzij subsidies van de officiële instanties. Helaas is de laatste jaren de subsidiekraan weer wat dichtgedraaid. De bouw van nieuwe woonwijken is over het algemeen op ons eiland niet storend en flatgebouwen ziet men nergens. Bijna alle oude kerken zijn gerestaureerd. Als laatste die te Renesse, thans ontdaan van de ontsierende aange bouwde school. Alleen de Lievenskerk te Zierikzee is nog

Stad en lande | 1980 | | pagina 4