- 5 - een prooi van vernieling en weersinvloeden. Hopelijk kan spoedig worden aangevangen met de eerste fase van het res tauratieplan. De opgravingen rond en in deze kerk kunnen wellicht leiden tot een toeristische topper. Stad en Lande richtte een commissie Kleine Monumenten op. De leden beschrijven en fotograferen oude gevels en de bijbehorende versieringen: stoephekken, deuren, deurknop pen, bellen, levensbomen, kozijnen, sierdruipersmake laars, enz. Het bestuur van Stad en Lande beoordeelde voorheen zelf of een gerestaureerd pand met een oorkonde zou worden be loond. Thans heeft een meer deskundige commissie deze taak overgenomen en daaraan is deze zomer, in de vrije avonduren veel aandacht besteed. De eerste oorkonde werd uitgereikt aan "De Twaalf Apos telen" en de tweede aan "Thermecon", beide te Zierikzee. Nummer drie viel ten deel aan kasteel Haamstede. In 1974 reikten we er 11 uit en 10 stuks in 1976. De eerst volgende is dus de 25ste. Vervolgens ging de voorzitter van de commissie Kleine Mo numenten, de heer ir. J.L. van Sloten over tot het uit reiken van de oorkonden, waaraan we het volgende ontlenen. Tot de keuze van de toegekende oorkonden stelden we een uit vier personen bestaande commissie samen. Wij prijzen ons gelukkig dat de heren W.J. Kraamer, architekt, Rauen- horst, architekt Monumentenzorg, G. van der Ven, kunst schilder en L.J. Zondag, bouwkundige van Bouw- en Woning toezicht te Zierikzee, bereid waren alle in de laatste drie jaar gerestaureerde gebouwen te beoordelen en een gemotiveerd voorstel te doen. Het bestuur nam hun advie zen over. Spreiding van huizen waaraan een oorkonde werd toegekend, over het gehele eiland werd op prijs gesteld. Immers, één goed voorbeeld in een dorp waar heel weinig gerestaureerd wordt, kan als stimulans ter plaatse van meer betekenis zijn, dan eenzelfde te Zierikzee. De vele monumenten die we op Schouwen-Duiveland nog bezit ten, zijn het behouden waard. Deze getuigen van de geest die in het betreffende tijdperk dat ze gebouwd werden heersten en die zich onder meer in de bouwstijl uitte. We kunnen daar dagelijks nog van genieten. Zie de vele toe-

Stad en lande | 1980 | | pagina 5