- 6 - risten, die elke mooie dag, hetzij zomer of winter, vooral in de buurt van de havenpoorten van Zierikzee fotograferen. De considerans van de genoemde commissie van deskundigen luidt "De verschillende bouwwerken laten ons oog iets zien van de persoon die opdracht gaf tot de bouw, ofwel de archi- tekt die het geheel heeft ontworpen. Er kunnen verschil len optreden door de behandeling van muren, door de pro porties van vensters, de verhouding van muuroppervlak tot venstervlak, enz. Juist het afwisselende doet deze monumenten uit het verleden verschillen van tè vaak op tredende hedendaagse monotone bebouwing. De oorkonden worden toegekend aan degene die zijn pand door middel van restauratiewerkzaamheden in goede condi tie brengt. Hierbij wordt gelet op de behandeling van het uiterlijk van het gebouw als een esthetisch geheel, tevens op de tegenstelling erin van het ene pand tot het andere, op het effekt van een schuin dak of van een plat dak, op het ritme van vooruitspringende of terugwijkende delen en dergelijke. Ook wordt vooral gelet op de harmonie tussen het exte rieur en het interieur van. het pand." Ter verduidelijking van één en ander werden de panden in vijf categorieën ondergebracht: A. Kleinere woonhuizen. B. Grotere woonhuizen. C. Openbare en/of bijzondere gebouwen. D. Bedrijven en kantoren. E. Bebouwde omgeving. De commissie beoordeelde 56 panden waarvan er 7 werden bekroond. Na vermelding van de motivering volgen de historische ge gevens Aan de heren W.H. Keikes en H. Uil, respectievelijk archi varis en adjunct-archivaris van het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, danken wij de ge gevens van de Zierikzeese "onroerende monumenten".

Stad en lande | 1980 | | pagina 6