- 67 - nog te leveren, zolang de voorraad strekt. Ook de Kroniek 1979 vond een gunstig onthaal bij het pu bliek. Naast de intekening via de commissie werd de Kroniek ook dit jaar weer verkocht via enkele boekhandelaren in Zierikzee, Haamstede en Renesse aan niet-leden. Het lustrumnummer - de vijfde Kroniek - staat inmiddels op stapel. Zierikzee, 7 maart 1980. De Commissie Jaarboek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, W.P. de Vrieze, voorzitter H. Uil secretaris. HET GRAVENSTEEN TE ZIERIKZEE. De Kanter en Ab Utrecht Dresselhuis schreven in 1824 in hun boek De Provincie Zeeland: "Het Gravensteen is een zeer oud gebouw en de tijd der stichting (is) onbekend". Ruim anderhalve eeuw later zijn we heel wat beter inge licht over de geschiedenis van dit gebouw, dankzij het onderzoek van de vroegere gemeente-archivaris van Zierik zee, P.D. de Vos. Het allereerste Gravensteen (gebouw van de graaf) heeft waarschijnlijk gestaan in de nabijheid van het grafelijk kasteel aan de Balie. In de 14e eeuw werd besloten tot de bouw van een nieuw pand, dat onderdak moest bieden aan de ambtenaren van de graaf, de vierschaar en de gevangenen. Op 12 juli 1358 werd begonnen met de bouw van een nieuw Gravensteen aan de Mol. Na 166 jaar was dit pand in zo'n vervallen staat, dat werd besloten het oude Gravensteen af te breken en op dezelfde plaats een nieuw gebouw op te trekken. De bouw duurde van 1524 tot 1526. Uitvoerig zijn we ingelicht over deze bouw: 242.500 Hol landse stenen werden er gebruikt, 425 plavuizen en 8000 "coppelsteenen"arduinsteen en witte Brusselse steen voor de voorgevel. Meester Harman van Aeken, steenhouwer uit Antwerpen, zorgde voor het bestek en de tekening van

Stad en lande | 1980 | | pagina 23