- 68 - de voorgevel. Na de voltooiing van de bouw werd de vier schaar naar het nieuwe Gravensteen overgebracht. De jus titie kwam bijeen in het voorvertrek aan de westzijde. De vonnissen werden vóór het Gravensteen voltrokken. 1s Nachts voor de dag van executie werd het schavot voor het pand opgeslagen met een gelijke hoogte als het bordes. Het hek aan de straatkant werd naar binnen geslagen en sloot dan meteen de trap af. De ter dood veroordeelde werd naar het schavot geleid en het vonnis voltrokken. De jongste schepen had als taak de veroordeelde op de hoogte te brengen van het vonnis, 's Avonds vóór de dag van executie kreeg de gevangene nog een maaltijd, die vol gens zijn keus werd opgediend. Bij deze maaltijd waren ook aanwezig de baljuw, de gemeente-burgemeester, de president thesaurier, een predikant, een ziekentrooster, de stads bouwmeester en de verdediger van de veroordeelde. Het pu bliek mocht deze treurige gebeurtenis bijwonen. In 1739 werd besloten de maaltijd af te schaffen, maar de gevangene mocht nog wel zijn eigen maaltijd samenstellen. Tot 1923 deed het gebouw dienst als gevangenis. Het gebouw heeft in de loop der jaren in- en uitwendig veel veranderingen ondergaan. De voorgevel vertoont echter nog steeds de fraai gesmede ankers, waarvan de bovenste herinneren aan het Bourgondische en Oostenrijkse huis. De achtergevel, die eenzelfde vorm had als de voorgevel, werd rond 1880 afgebroken en eerst in de zestiger jaren weer in de oude vorm gerestaureerd. Nadat het gebouw verlaten was door de gevangenen kreeg het steeds wisselende bestemmingen. Het deed een tijd dienst als belastingkantoor, tentoon stellingsruimte en clubhuis voor padvinders. In 1967 werd het Gravensteen voor de symbolische som van één gulden door het rijk overgedragen aan de gemeente, waarna het gerestaureerd werd. Een nieuwe restauratie staat inmiddels al weer voor de deur. Aan het Zierikzeese Gravensteen is, in vergelijking tot andere monumenten, tot dusverre nog weinig aandacht be steed. Om deze reden heeft de Junior Kamer Schouwen-Duive- land in oprichting, gemeend als installatieprojekt de aan dacht te moeten vestigen op dit gebouw. De Junior Kamer Schouwen-Duiveland i.o. heeft haar doel

Stad en lande | 1980 | | pagina 24