- 80 - Zijn leven was aan de natuur gewijd, in het bijzonder aan de vogels. Zo kon het gebeuren, dat hij, zoals hij zelf eens vertelde, onder schooltijd zijn klas aan zijn collega, juf frouw Verbost, overliet om even gauw te gaan kijken, of er al een vogel op de kontaktdraadjes was gaan zitten, die de elektrische ontsluiter van zijn camera in werking moesten stellen. Was dat wel het geval, dan zette hij gauw een nieu we plaat in zijn toestel, reed vlug naar school terug en de rekenles ging weer verder. Doch niet alleen de vogels hadden zijn belangstelling. In de notulen van de bestuursvergadering op 16 mei 1946 staat genoteerd, dat de heren J. Vijverberg en A. Geluk zullen trachten, "de waarschijnlijke grafsteen, afkomstig van het klooster Zion, gestaan hebbende aan de ingang van Zandvlied, met vrijwel onleesbaar schrift, in veiligheid te brengen, opdat deze laatste herinnering voor het nageslacht bewaard mag blijven". In dezelfde vergadering verklaart hij te zullen proberen te bereiken, dat de baldadigheid van de jeugd bij de reiger- broedkolonie te Schuddebeurs door een verbodsbepaling op borden zal worden beteugeld. In het jaar 1947 treedt J. Vijverberg af als bestuurslid wegens huiselijke omstandigheden en zijn leeftijd. Enige jaren later echter komt zijn naam weer op de lijst van be stuursleden voor. Tot zijn dood, op 15 april 1965, bleef hij als bestuurslid werkzaam. Niet alleen vogels beschreef en fotografeerde hij. Dit blijkt wel uit het jaarverslag van 1959. "Aan het dan bestaande landschapsschoon zullen ook de eiland bewoners zich hebben aangepast. Het direct na de ramp gebo ren geslacht zal geen weet meer hebben van vroegere schoon heid, dan alleen van enkele nog overgebleven vergeelde fo to's en de bewaarde artikelen uit periodieken van ons be stuurslid Vijverberg, die de vroegere schoonheid op zo pret tige en duidelijke wijze wist te beschrijven." Toen ik hem begin 1965 eens bezocht, zat hij een kruiswoord puzzel op te lossen. "Zover is het nu met mij gekomen", ver zuchtte hij Kort daarop is hij overleden. De secretaris.

Stad en lande | 1980 | | pagina 16