- 81 - EXCURSIE NAAR BRUGGE EN LISSEWEGE OP 14 JUNI 1980. Drie autobussen met 115 leden en genodigden van Stad en Lande vertrokken 1s morgens acht uur per autobus van de firma Van Oeveren van het Kraanplein te Zierikzee. Aan het veer te Vlissingen heerste grote drukte, maar we kon den nog juist een plaats krijgen op de boot. Van Breskens af bereikten we na een vlotte busreis Damme. Dit stadje ontstond in de twaalfde eeuw als voorhaven van de Hanze-stad Brugge. Toen het Zwin, waarmee Brugge een open verbinding met de zee had, ging verzanden, legde men een dam aan op de samenvloeiing van Zwin en ReieEen le gende verhaalt, dat de dijkwerkers er niet in slaagden de dam dicht te krijgen. Ze beschouwden een hond als kwade geest, omdat deze hier al dagen lang blaffend en huilend rondliep. De hond werd gevangen, gedood en in de laatste opening van de dam geworpen, waarmee alle problemen opge lost bleken te zijn. De plaats heette oorspronkelijk Honds- dam, wat later Damme werd. We zagen de stadsvlaggen wapperen: drie horizontale banen, rood, wit en rood. Op de middelste baan is de zwarte hond met zilveren halsband afgebeeld, waaraan de legende herin nert Damme is de geboorteplaats van Tijl Uylenspiegel en er staat voor de dichter Jacob van Maerlant een standbeeld. Na de zwarte koffie in "De Hertog van Brabant" vervolgden we de reis langs het Napoleonkanaal. Napoleon wilde Brugge verbinden met Breskens en liet in 1810 Spaanse krijgsgevan genen een aanvang maken met graven. Het kanaal kwam slechts gereed tot Sluis, omdat volgens de visie van onze zuider buren "Vlaanderen in 1830 Nederland liet schieten, daar er geen opvoeden aan was!" Langs het kanaal zaten hengelaars. Hengelen is de edelste vorm van lui zijn, want niemand kan zeggen, dat deze men sen niets doen. Gezien de visstand, blijkt het één van de weinige niet ver vuilde waterlopen te zijn, in tegenstelling tot vele an dere wateren in België, die o.a. door afval van Franse fa brieken verontreinigd worden. We naderden Brugge, dat sedert jaren aan het archaïseren is. Veel wat mooi, antiek en middeleeuws aandeed is afge-

Stad en lande | 1980 | | pagina 17