- 82 - broken en herbouwd in een soort Hollywoodstij1De vroede vaderen denken blijkbaar door deze presentatie veel toeris ten te blijven trekken. Men breekt nu zelfs asfaltstraten op, om de befaamde Belgische kinderkopjes opnieuw aan te brengen, tot grote woede van de dames met naaldhakken. Een oude Romeinse heerweg kwam van Kassei en de Steenweg is daarvan een diverticulum, een zijweg. De kruising van deze heerweg met de Reie werd overbrugd en kreeg aanvan kelijk de naam Ten Brugge, het oudste deel van de huidige stad. In de eerste helft van de elfde eeuw was Brugge een getij dehaven. Alleen bij hoog water konden schepen de stad be reiken. Door aanslibbing was het later alleen mogelijk via het oude Zwin de zee te bereiken. Het latere Zwin ontstond in 1134, tijdens een grote stormvloed, waardoor de schepen toen tot Damme konden varen. Daarna verbonden de Brugge lingen hun stad door een kanaal met Damme, waar goederen in kleinere binnenschepen werden overgeladen. Om verzanding van de vaarweg tegen te gaan, gebruikte men in de middeleeuwen een zogenaamde molwaarmee de modder werd losgewoeld, die dan met de ebstroom zeewaarts spoelde. Omstreeks 1400 konden de zeeschepen, die ook groter diep gang hadden gekregen, wegens toenemende verzanding van het Zwin, niet verder komen dan Sluis. Met de bloei van Damme was het toen voor goed gedaan en Sluis werd de overslagha ven voor Brugge. Sedert 1907 kunnen er weer zeeschepen in Brugge komen, dat door het Boudewijnkanaal een verbinding met Zeebrugge kreeg Bij onze stop nabij de Jeruzalemkerk werd het gezelschap in drie groepen gesplitst, daar drie vlak bij elkaar lig gende objekten bezocht zouden worden. 1. De kleine Jeruzalemkerk Deze is ontstaan als huiskapel van het uit Genua afkomsti ge geslacht der Adornes. De gebroeders Jaak en Pieter Adornes maakten een reis naar het heilige land en wilden een kerk bouwen, die een kopie zou zijn van de heilige grafkerk. In de onder de bovenkerk gelegen crypte bootste men ook het heilige graf na. Een legende verhaalt, dat de steen, die het graf moest afdekken, bij het plaatsen door-

Stad en lande | 1980 | | pagina 18