- 86 - glazen vaas, die het zwakke licht tot een lichtbundel con vergeerde 3. Volkskundig museum Hier heeft men een aantal gebruiksvoorwerpen bijeen ge bracht, die vroeger gemeengoed waren, zoals meubelen, kle dingstukken, pijpen, brillen en wandelstokken. Een komplete winkelinventaris van ruim honderd jaar oud vormt wel het pronkstuk van dit museum. Het was nu tijd voor het diner, dat genuttigd werd in "De Groene PoorteVervolgens reden we naar het in de 15e eeuw gebouwde paleis van de heren van Gruuthuse. Er was geen tijd voor een lang bezoek. De meesten zagen dit fraaie bouwwerk slechts aan de buitenkant. Anderen bezochten zeer kort de O.L.Vrouwekerk met de graven van Karei de Stoute en Maria van Bourgondië. Ook vindt men hier de beroemde Madonna van Michel Angelo. Een gedeelte van de groep wandelde nog even naar de Boni- fatiusbrug, in welker nabijheid het recente borstbeeld van Juan Louis Vives staat. Vives, die op 6 maart 1492 te Valencia geboren werd, vestigde zich te Brugge, waar hij zijn Joodse afkomst, indien nodig, wist te verdoezelen. Hij schreef een aantal theologische, filosofische en so ciologische werken in het latijn. Hij werd hoogleraar te Leuven, maar woonde vele jaren te Brugge, waar hij 6 mei 1540 overleed. Verder ging de tocht: nu naar Lissewege. Dit dorp werd vroeger het mooiste van Vlaanderen genoemd. We passeerden er het dure restaurant "Goedendag", waar koning Boudewijn -de enige Belg volgens de Vlamingen- zich af en toe te goed doet In de kerk gekomen vroeg de gids, de heer Ballegeer -niet aan de gelovigen, maar aan de heidenen- één minuut stilte om in de sfeer te komen. Midden in de kerk is een putdeksel. Een legende verhaalt, dat voordat Lissewege bestond, op deze plaats een kreek was, waar inwoners uit Koedekerke, de oude naam voor Heijst, kwamen vissen. En wonder, oh wonder, ze vonden een Maria beeld, dat ze meenamen naar Heijst. De volgende dag was het Mariabeeld hier weer terug en dat herhaalde zich drie

Stad en lande | 1980 | | pagina 22