- 90 - Op deze grond stichtte men een Benedictijner priorijNa 70 jaar bleken de Benedictijnen hier niet te kunnen aar den, daar ze veel aan moeraskoortsen leden. De priorij gaat dan naar de CisterciënsersHet grondbezit steeg door schenkingen tot ongeveer 4000 hectare. Er werd turf gesto ken en er ontstond een weidegebied, waarop vooral schapen werden gefokt, zodat wol kon worden geleverd aan het han delscentrum Brugge. Cisterciënser monniken hadden ook een groot aandeel in be dijkingen in het Zeeuws-Zuidhollandse eilandengebiedOok daar bouwden ze grangia, grote korenschuren, die echter al lemaal zijn verdwenen. Het verval van de abdij begon reeds in het begin van de 14e eeuw en in de 16e eeuw ging het door de hervorming he lemaal mis. Vincent Doens, overleden in 1569, was de laat ste abt. De bezittingen gingen over naar de abdij van Ter Duinen, nabij Veurne, die werd herbouwd met de stenen van Ter Doest. Bekend is vooral lekebroeder Willem van Saeftinge, die in 1302 deelnam aan de Guldensporenslag. Behalve vele Franse ridders doodde hij ook de aanvoerder Robrecht van Artesië. Hij keerde terug naar de abdij van Ter Doest, waar hij in 13 08 de prior verwondde of doodde. Zijn leven is omgeven door een waas van romantiek. Onze voortreffelijke gids Jo- han Ballegeer wijdde er een boek aan. Na een korte theepauze in het abdij restaurant verliep de thuisreis feilloos en arriveerden we om 19.45 uur op het Kraanplein te Zierikzee, waar ieder voldaan zijns weegs ging. J.L.B. EXCURSIE NOBELPOORT Voor onze leden bestaat de mogelijkheid om de gerestaureerde Nobelpoort te bezichtigen op zaterdag 15 november te 14.00 uur onder deskundige leiding van de heer H. Goedegebure, opzichter gemeentewerken.

Stad en lande | 1980 | | pagina 26