- 113 - De overlevering verhaalt dat de voorouders in Holland hard werkten en zuinig leefden, met de bedoeling om op 50-jarige leeftijd te kunnen gaan rentenieren, zodat zij dan voorgoed konden terugkeren naar hun gezin in het geboortedorp. Dit gelukte wonderwel en dan kwamen één of twee kinderen, die sedert enige jaren waren ingewerkt, naar Holland om daar de zaken voort te zetten. De geschiedenis herhaalde zich. Deze kinderen trouwden in hun geboortedorp of omgeving. De vrouwen bleven daar wonen en de mannen stuurden het er op aan, dat ze op 50-jarige leeftijd voorgoed terug konden. De volgende generatie han delde in Nederland weer op dezelfde wijze als hun ouders. Tweemaal per jaar bezochten de mannen hun familie in Han nover. Zij verbleven dan in hun geboorteplaats van half ju li tot half augustus en van half december tot half januari. Het waren aanvankelijk langdurige reizen, per trekschuit of diligence en later een gedeelte per stoomtrein. Dat ging zo door tot de generatie van mijn ouders. Mijn va der, geboren in 1864, kwam op 16-jarige leeftijd in Neder land om te worden opgeleid in het textielvak. Omdat de zaak in Broek in Waterland intussen was overgegaan in een zijlinie van de familie, was daar voor hem geen plaats meer. In 1889 kwam de textielzaak Oude Haven 333 te Zierikzee te koop, omdat de eigenaar een soortgelijk bedrijf te Middel burg was begonnen. Mijn vader en mijn oom kochten dit Zie- rikzeese pand en zetten de zaak voort onder de firmanaam Gebr. Wiebols. In 1902 trad mijn oom uit de firma en vertrok naar Den Haag. De firmanaam bleef ongewijzigd en in 1923, na eindexamen RHBS en enige jaren textielopleidingkwam ik in de zaak bij mijn vader. Laatstgenoemde overleed in 1944 en ik zette het bedrijf voort tot 31 december 1970, toen de AMRO-bank eigenaar van het pand werd. Mijn ouders waren in 1894 getrouwd. In tegenstelling tot de vroegere gewoonte, was mijn moeder als eerste vrouw van uit Berge naar Nederland meegekomen. Dat is de reden dat ik, evenals mijn vijf broers, niet in Berge maar in Zierikzee geboren ben. P. Wiebols.

Stad en lande | 1981 | | pagina 13