- 119 - Op hetzelfde terrein werd een langwerpig stenen voorwerp met ronde opening gevonden, volgens big getande afbeelding op ware grootte. Het is een slijpsteentje uit de middeleeuwen, dat aan de gordel werd gedragen. Eén zijde is sterk afgesleten, omdat een mes, dat men altijd bij zich droeg, eraan werd geslepen. EERHERSTEL VOOR JACOB CATS Zoals met alle waardebepalingen in onze tijd, is in de laatste jaren na de negatieve visie van de vorige eeuw, met name die van Busken Huet, een herwaardering begonnen van de dichter-staatsman Jacob Cats. Of hij ooit de populariteit zal terug krijgen, die hij eens genoot, is een andere vraag. Grotendeels is de hedendaagse belangstelling voor zijn werk, die vooral na het Catsjaar 1977 sterk is toegenomen, te verklaren uit de zeer geslaag de facsimile uitgaven, waarin naast de typografische ver zorging de fraaie gravures van Adriaan van der Venne, te recht de bewondering opwekken. Dit bestrijkt echter meer het terrein van de bibliofilie dan van de literatuur. Het werk van Domien ten Berge "De hooggeleerde en zoet vloeiende dichter Jacob Cats" 1) probeert de mens, de dichter en de staatsman te rehabiliteren. Is dit eerher stel inderdaad geslaagd? In ieder geval geeft het onder havige werk met grote nauwkeurigheid de feiten weer en al leen al daarom verdient het ten volle onze aandacht. De auteur volgt de levensloop van Cats vanaf zijn jeugd jaren. Hij vermeldt diens eerste erotische ervaringen, zijn huwelijk met Elizabeth van Valckenburgh en zijn fi-

Stad en lande | 1981 | | pagina 23