- 120 - nanciële experimenten, die bewijzen dat Zeeland, al lang voor onze tijd, het jachtgebied was van grondspeculanten Zijn politieke loopbaan brengt hem ten slotte tot het ambt van raadpensionaris van Holland, welke functie hij neer legt in 1651. Uit de beschrijving komt het beeld naar voren van een staatsman, die qua begaafdheid tot de goede middelmaat ge rekend mag worden en die ondanks zijn tamelijk orthodox- Calvinistische opvattingen een grote religieuze verdraag zaamheid aan de dag legt. Deze laatste eigenschap is zeker vermeldenswaard daar de tolerantie in dit opzicht minder groot was, dan de meeste auteurs ons doen geloven. Parallel aan dit alles loopt zijn literaire arbeid, waar van de kwantitatieve produktie inderdaad indrukwekkend is. De beoordeling van het artistieke niveau hiervan is uiter aard grotendeels een kwestie van subjectieve waardering. Natuurlijk komt ook de stichting van Zorgvliet ter sprake. Hoewel de auteur verschillende aspecten hiervan belicht, komt onzes inziens toch te weinig naar voren, dat Cats zich hier tot voorwerp van een mythe heeft gemaakt, waar bij de indruk is gewekt, dat hij een zandwoestijn heeft herschapen in rijk en vruchtbaar land. De werkelijkheid is, dat de dichter-staatsman te veel zoon was van een koop mansrepubliek, om zijn goede geld hieraan te wagen. Zijn buitenplaats is gesticht op een terrein dat al lang in cultuur was gebracht, al heeft hij zeker het nodige gedaan tot verbetering. De opvattingen van de dichter over de genoegens van het buitenleven zijn niet geheel gelijk aan de onze; zo ver gunt hij een jeugdige bezoeker om op zijn buiten op jacht te gaan en deze maakt op één dag tweehonderd lijsters buit, die in de keuken verwerkt worden. Domien ten Berge geeft in zijn boek een helder beeld van de persoon van Jacob Cats en de samenleving waarin hij verkeerde. Diens populariteit wordt begrijpelijk, doordat hj zo veel gemeen had met de massa die hem vereerde. Of hij daarmee gerehabiliteerd wordt als dichter is een andere vraag, maar als cultuurhistorische studie kan het boek zonder voorbehoud worden aanbevolen. W.P.M. 1) Uitgave Martinus Nijhoff -1979- s-Gravenhage35,

Stad en lande | 1981 | | pagina 24