- 104 - In eerste instantie vond de toepassing van hardhout plaats bij de bouw van nieuwe woningen, voornamelijk bungalows. Momenteel wordt dit hardhout bijna overal toegepast, ook in monumentale en beeldbepalende delen van steden en dorpen. Was het nu zo, dat deze kozijnen werden geschilderd in de bekende kleuren wit en donkergroen, dan was er niets aan de hand. Het is echter gebruikelijk dat hardhout wordt geolied of gevernist, een behandeling die kennelijk de goedkeuring van de welstandscommissies krijgt. Wij zijn echter van me ning, dat het verdwijnen van de historische kleuren een verlies mag worden genoemd en een aantasting van het stads en dorpsgezicht op Schouwen-Duiveland Daarnaast is het tegenwoordig, met name bij nieuwbouw, zo wel binnen als buiten de steden en dorpen, gebruikelijk dat voor de dakbedekking een betonnen sneldekpan van een wat grauwe kleur wordt gekozen in plaats van de traditione le hollandse rode dakpan. Ook de materiaal- en kleurkeuze van de bouwstenen is dik wijls -althans in onze ogen- niet fraai (b.v. witte, dan wel grijs-witte steen). Hoewel wij begrijpen, dat bij de keuze van de materialen en bij het onderhoud wordt gestreefd naar kostenbesparing, me nen wij toch uw aandacht voor deze kwestie te moeten vragen. DE TEUTEN. Lezing door de heer W.H.Th. Knippenberg, gehouden tijdens de najaarsvergadering op 27 november 1980 te Zierikzee. Het woord "Teut" is een vreemd woord, het heeft tegenwoor dig een ongunstige betekenis. Men kan "teut" zijn of men is een "teut". De herkomst van het woord is nog altijd niet duidelijk. Spreker vertoont een dia met een afbeelding van een bekend schilderij van Jeroen Bosch: "de verloren zoon". Hij legt uit, dat het helemaal geen verloren zoon is, maar een rondtrekkend leerbewerkerWe kunnen hierbij niet van een Teut spreken, want de Teuten trokken niet alleen rond, maar in "companie". Teuten zijn oorspronkelijk rondtrekkende gastarbeiders.

Stad en lande | 1981 | | pagina 4