- 106 - Omdat deze arbeiders zo lang van huis waren, hadden ze veel bagage bij zich, zoals bv. dekens en extra kleren. Deze moeten wel van goede kwaliteit geweest zijn, want de mensen hier hadden er belangstelling voor. De Hannekemaaiers (Hannes de Maaier) begrepen al spoedig, dat er met het ver handelen van dekens en kleren geld was te verdienen, en legden zich daar dan ook op toe. Deze rondtrekkende koop lieden werden Teuten genoemd. In 1797 opende Voss in Sneek een winkeltje met kleren en dekensDe gebroeders Brenninkmeyer begonnen een zaak in Bolsward. De eerste C A zaak in Duitsland werd opgericht, toen de winkel in Nederland reeds lang bestond. Voss, Lampe en Brenninkmeyer kwamen uit het stadje Mettin- gen. Tot op heden wordt geen enkel lid van de familie Bren ninkmeyer in het C A bedrijf opgenomen, als hij niet enige jaren in Mettingen heeft gewoond. Nog enkele bekende namen van textielteuten zijn: Vroom en Dreesmann, Peek en Cloppenburg en Bischof. Niet alleen kleding werd verhandeld. De pijpen, waaruit de Hannekemaaiers rookten, werden hier een begeerd artikel. Zo zijn de Niemeyers in het noorden van ons land begonnen met een winkeltje met pijpen en tabak. Veel Teuten hebben trouwens een naam, die op -meyer eindigt. Alle Teuten zijn Rooms-Katholiek, zelfs in Denemarken, waar nauwelijks Katholieken zijn. De familie Jürgens behoort tot de boterteutenToen de kunstboter in Frankrijk was uitgevonden, ging Jürgens naar Parijs, om het procédé te leren kennen, evenals Van den Berg. Deze laatste was een Jood, dus geen Teut. Later fu seerden ze zich met de Lever - Brothers in Londen. Zo ont stond het Unilever-concern Niet alleen in Westfalen woonden Teuten. In Bergeijk woon den de Haarteuten. Het werd mode om pruiken te dragen. De haarteuten kochten overal haar op en verkochten dat weer aan de pruikenmakers In de Kempen en in Luijksgestel woonden de bloedzuiger teuten. Zij vingen die in de moerassen en boden die te koop aan. De bloedzuigers werden in de geneeskunde gebruikt voor het "aderlaten". Eveneens uit Luijksgestel kwamen de koperteuten. Tweehon derdvijftig jaar lang trokken zij naar Denemarken, om hun

Stad en lande | 1981 | | pagina 6