- 149 - Aan het hoofd stond "een clerc die ons ghetrouwe es ende der port (stad) orbare (van nut)". De "clerc" was een gees telijke en de lessen werden in het latijn gegeven. Dat deze school in een behoefte voorzag, blijkt uit het grote aantal leerlingen, die hun studie in Keulen of Leu ven voortzetten. Van de 400 Zeeuwse studenten, die in Keulen studeerden ge durende de eerste tachtig jaren van deze universiteit (ge sticht in 1388)kwamen er 169 uit Zierikzee. De eerste 25 jaar van de Leuvense universiteit (gesticht in 1426) studeerden er van de 300 Zeeuwen 35 Zierikzeeënaren In de eerste helft van de 16e eeuw was Zierikzee ook een centrum van humanisme. De humanist Wilhelmus Sagarus (Wil lem Janse Sagher)die in Leuven had gestudeerd, was toen rector van de "Grote School", waar jongens van 7 tot onge veer 15 jaar onderwijs kregen in latijn, logica en zang. Na de hervorming had de school uiteraard gereformeerde rectoren. Al in 1580 stelde men een college van curatoren in, toen scholasters genaamd. Omstreeks 1590 fungeerde als conrector Theodorus Kemp, bij wie Jacob Cats latijn leerde. Hij beschreef hem later, in een gedicht over zijn kinderjaren, als volgt: Ik konde mij voor eerst tot leeren niet begeven De School van Zierick-zee scheen mij een droevig leven; Soo dat het eerste jaar geheel ten eynde quam, Eer dat ick recht begon en iet ter harten nam. Ons Meester was een man, gansch kluchtig in manieren, Hij liet hem al te veel of al te luttel vieren; Nu deftig als een Prins in sijn geduchte magt, Dan weder als een kint en uyt'er maten sagt. In 1622 verhuisde de school van de Sint Lievensstraat naar de Sint Anthoniestraat, de latere Manhuisstraat. In de voorgevel van de nieuwe school plaatste men het stadswapen van arduinsteen en boven de poort de spreuk van Horatius: Coele Musa beat (de Muze zegent met onsterfelijkheid) en het jaartal 1622-4-2. Hoewel men in de loop der eeuwen het aantal vakken heeft uitgebreid, verflauwde toch de belangstelling voor de school. Het waren hoofdzakelijk regenten-zonen die hun vooropleiding op de Latijnse School kregen, om daarna rech-

Stad en lande | 1981 | | pagina 21