- 194 - lijntekening in het glas. 2. de stippeltechniek, ook met behulp van een burijn. De voorstelling ligt dan als het waas in het glas. 3. het radgraveren, waarbij gebruik wordt gemaakt van een sneldraaiend wieltje, dat doffe plekken in het glas slijpt, waaruit de voorstelling wordt opgebouwd. In de 19e eeuw ontstond het opalineglas. Hiervan werden kelken, lampen en o.a. botervlootjes gemaakt. Reeds 3500 jaar voor Chr. werd aardewerk gebruikt. Aan vankelijk was dit bedekt met een groene of bruine glazuur- laag. Later ontstond, uitgevonden door de Perzen, het witte aardewerk. In de 13e/14e eeuw werd deze techniek voor het eerst toegepast in Europa, en wel in Mallorca. Hieraan dankt het Majolica zijn naam. Al spoedig had het heel Europa veroverd. Majolica is te herkennen aan de drie puntlittekens aan de onderkant van het voorwerp. Er zijn in de loop van de geschiedenis miljoenen tegels gemaakt, die gebruikt werden in keukens, kelders en voor muren, vloeren en haarden. De prijs van antieke tegels is de laatste jaren erg opgelopen. Spreker toont een tegel van 1.200,maar er zijn er ook, die meer dan 10.000,kosten. In het jaar 1602 maakten de Hollanders in Azië een Portu gees schip buit, dat geladen was met laat Chinees Ming porselein. Het schip werd naar Nederland gebracht. Dit porselein heeft veel invloed gehad op het Europese porse lein. Men probeerde het na te maken. Overal in Europa ontstonden porseleinfabrieken. Een natie, die zich in een bloeiperiode bevindt, neemt geen invloeden over van andere kuituren, maar draagt haar eigen kuituur uit. Zo ook in het 17e eeuwse Nederland. Er ontstonden typisch Nederlandse porselein- en aardewerkpro- dukten. Ook de voorstellingen op de tegels werden verneder landst. In de 19e eeuw begon men met sjabloontjes en rubber stem pels het aardewerk te bedrukken. Het oude handwerk van de tegel-schilder werd te duur. Antiek is een goede investering, maar het moet gaaf zijn. Vooral aan glas en porselein worden door de handel hoge eisen gesteld. Het verzamelen van antiek hoeft niet altijd om het gelde-

Stad en lande | 1982 | | pagina 10