- 188 - van het kerkgebouw, dat zelf immers ook met het koor en dus met het altaar naar het oosten gericht is. Ook in de kerken zijn de graven meestal georiënteerd. Alleen in het koor wordt hiervan nogal eens afgeweken, omdat de graven dan zo zijn geplaatst dat verondersteld wordt dat de do den naar het altaar kijken. De traditie is in dit opzicht nog zo levend, dat enkele jaren geleden in Westkapelle de plannen van de gemeente raad om de graven op de nieuwe begraafplaats in een andere richting te leggen, op hevig verzet van de bevolking zijn gestuit. Ook op Schouwen is, althans op de oudere kerkhoven, de oriëntatie van de graven een gewone regel geweest. Des te opvallender is het dat in 1963 vlak naast het slot Haam stede een grafveld is blootgelegd, waar van deze regel is afgeweken. In dit geval lagen alle skeletten met de voe ten naar het westen gericht. Tot dusverre is hiervoor geen bevredigende verklaring gegeven. Zelfs werd de mo gelijkheid geopperd dat dit een niet-christelijk grafveld zou zijn. Stilzwijgend werd aangenomen dat alle bijzettin gen vrijwel tegelijkertijd hebben plaats gehad. Hiervoor ontbreken, voorzover ons bekend, de overtuigende bewij zen. Schrijver dezes meent hier te moeten verwijzen naar het volksgeloof. De Byzantijnse schrijver Procopiuslevend in de zesde eeuw van onze jaartelling, vermeldt dat bij de bevolking van de Noordzeekust het geloof heerste dat de geesten van de overledenen over zee werden gevoerd naar een dodeneiland in het westen. Dit eiland werd ge ïdentificeerd met Engeland. Ook het Engeland uit het kin derversje "Witte zwanen, zwarte zwanen, Wie gaat er mee naar Engeland varen", enz. zou dat dodeneiland kunnen zijn waarbij de zwanen de zie- ^evogels voorstellen. J.R.W. Sinninghe verwijst in het Zeeuwsch Sagenboek" op blz. 236-237 naar dit geloof. Jozef Cohen geeft er een enigszins vrije bewerking van in zijn verhaal "Doodendroom" in Nederlandsche Sagen en Le genden, deel I. De voorstelling van een dodeneiland in het westen is zo-

Stad en lande | 1982 | | pagina 4